Wyprawka przyszłej mamy – 5 najważniejszych akcesoriów
|Co zabrać ze sobą do szpitala: co będzie nam potrzebne po porodzie dziecka? Jak powinna wyglądać wyprawka dla niemowlaka do szpitala? Postaramy się poniżej przybliżyć ten temat!
Co spakować do torby udając się na poród?
Przed porodem w zasadzie większość przyszłych mam nie wie, czego się spodziewać. Co będzie potrzebne dziecku po tym, jak się urodzi? Co dostanę w szpitalu, a co powinnam przynieść ze sobą? Czy zorganizować to wszystko przed porodem? A jeśli okaże się, że to wszystko nie jest potrzebne? Na szczęście, poza nami, dzieci rodzi mnóstwo kobiet. Warto skorzystać z ich doświadczenia.
Wygodna torba to podstawa
Po pierwsze, zapakujmy się w wygodną torbę: taką, którą łatwo będzie przejrzeć na szpitalnym korytarzu i z której będzie można wyjąć jedną rzecz bez konieczności rozbebeszania wszystkich wnętrzności na sali szpitalnej.
Rzeczy, które na pierwszy rzut zapewnia szpital to:
- kocyk,
- pierwsze śpioszki,
- podstawowe kosmetyki,
- wilgotne chusteczki,
- preparaty do mycia dziecka.
Mimo to wiele mam decyduje się na to, aby takie podstawowe przybory do pielęgnacji noworodka przynieść ze sobą. Dlaczego? Wszystko wynika z obawy o zdrowie dziecka. Nowonarodzone dziecko nie ma jeszcze dobrze wykształconej flory bakteryjnej i nie jest jeszcze naturalnie odporne na bakterie i wirusy. Młoda mama, gdy widzi swoje dziecko ubrane w rzeczy, które noszą ślady użytkowania, jest zwykle przerażona. Większa tolerancja na tego typu zdarzenia przychodzą dopiero, gdy rodzi się drugie, trzecie lub dalsze dziecko.
Czy trzeba zabrać pieluchy?
Następnie, przejdźmy do rzeczy, których szpital nie zapewnia, a są to rzeczy pierwszej potrzeby. Do tej grupy należą pieluszki. Niezależnie od tego, czy rodzimy w szpitalu prywatnym, czy państwowym, nie dostaniemy pieluch dla dzieci. Dobrze jest także zabrać dziecku ubranko, w którym zawieziemy je do domu. Jeśli jest to wyprawka dla noworodka do szpitala zimą, wybierzmy gruby kocyk i grube ubrania. Do auta zapakujmy również takie nosidełko, które umożliwi zakrycie dziecka na czas wyjścia na zewnątrz.
Jak wiele rzeczy spakować?
Ilość rzeczy potrzebnych do zabrania jest uzależniona od tego, jak czuje się mama po porodzie, jak czuje się dziecko i czy poród przebiegał naturalnie, czy było to cesarskie ciecie. Jeśli dziecko nie ma silnej żółtaczki i jeśli podczas porodu nie było komplikacji, a samo przedsięwzięcie miało znamiona naturalności, czyli nie było potrzeby zastosowania cesarskiego ciecia, to rekordziści wychodzą już następnego dnia po narodzinach! W większości przypadków jednak należy liczyć się na około trzydniowy pobyt na sali poporodowej.
W związku z tym, należy zabrać około pięć kompletów ubrań. Dziecko przebiera się w szpitalu raz dziennie, odbywa się to podczas kąpieli. Oczywiście, należy mieć na uwadze, że dziecko może się zabrudzić: własnymi odchodami lub może mu się ulać z buzi po karmieniu (gdy zapomni przełknąć).
Podsumowując więc, do szpitala zabieramy:
- ubrania na zmianę na około 5 dób,
- pieluchy,
- ubranie, w którym dziecko zostanie przewiezione do domu.
Środki medyczne dla dziecka
Do szpitala, oprócz podstawowych produktów higienicznych, nie trzeba zabierać innych środków medycznych dla niemowlaka. Jednak, już po wyjściu ze szpitala warto zakupić aspirator elektryczny oraz termometr bezdotykowy. Te dwa urządzenia będą niezbędne przy codziennym funkcjonowaniu.
Dodatkowo, warto zabrać ubranka dla dziecka:
- otulacz,
- 5 sztuk body i koszulki (gdy jest to wyprawka dla noworodka do szpitala jesienią, przydatne będą średnio grube body),
- 5 sztuk kaftaników,
- 5 sztuk śpioszków,
- rożek (cienki),
- sztuk tak zwanych pajacyków,
- pieluchy tetrowe (nie do przewijania, a jako podkładki),
- rękawiczki i skarpetki uniemożliwiające drapanie się dziecka,
- jednorazowe pieluchy dla dzieci (30 sztuk),
- ręcznik do kąpieli, wyposażony w kaptur,
- antyalergiczne mydło,
- oliwka dla niemowląt,
- mydełko bez środków zapachowych.
Jakie dokumenty zabrać do szpitala?
Poza ubraniami, konieczne jest zabranie dokumentów. Udając się na porodówkę, należy mieć w torbie dowód osobisty, a także kartę ubezpieczeniową i kartę przebiegu ciąży (dostaniemy ją od ginekologa prowadzącego ciążę). Konieczne są też wszelkie karty badań, jakie przeprowadzałyśmy w ciąży, czyli USG z okresu całej ciąży, HBs, a także badania posiewowe i wyniki morfologii krwi).
Wyprawka do szpitala dla mamy
Kobieta udająca się na poród powinna mieć rzeczy nie tylko dla dziecka, ale również dla siebie. Tutaj zakupy będą większe niż w przypadku przygotowywania wyprawki dla dziecka. Potrzebny będzie biustonosz do karmienia (najlepiej dwie sztuki), krotka koszula bawełniana do porodu. Znajdziemy takie w specjalistycznych sklepach. Kupując takie koszule zwróćmy koniecznie uwagę na to, czy są rozpinane na piersiach – bez tego nie będziemy w stanie wygodnie karmić piersią noworodka. Koniecznie też trzeba mieć ze sobą skarpetki – kilka godzin bez ruchu da nam w kość! Potrzebne również okaże się obuwie, w którym zamontowano antypoślizgową podeszwę. Nawet jeśli jesteśmy wysportowane, to takie obuwie okaże się zbawienne w trakcie tracenia subordynacji ruchowej.
Inne rzeczy to coś, co zabrałybyśmy ze sobą na nocleg w hostelu, czyli standardowe klapki do brania prysznica w miejscach publicznych. Szpital to miejsce, w którym aż roi się od bakterii, dlatego należy tego surowo przestrzegać i nie wchodzić pod prysznic z gołymi stopami!
Środki higieniczne
Przyszła mama będzie potrzebowała:
- podpasek w jak największym rozmiarze i o dużej chłonności,
- duże ręczniki bawełniane (wystarczą 2 sztuki),
- kosmetyki przyspieszające gojenie się ran w kroczu,
- płyny do higieny intymnej,
- środki higieny osobistej, tj. pasta i szczoteczka do zębów,
- wkładki laktacyjne,
- krem przynoszący ulgę podrażnionym brodawkom na piersiach,
- sztyft do warg (będą wysuszone po porodzie).