Czym są cykle suplementacyjne?

Miejsce na Twoją reklamę
suplementy diety

Każda osoba chcąca zadbać o swoje zdrowie powinna dostarczać organizmowi odpowiednią ilość ruchu oraz pełnowartościowe produkty spożywcze.Aby wzmocnić działanie treningów i zbilansowanej diety warto natomiast sięgnąć po określone suplementy, które pomogą w zaspokojeniu zwiększonego zapotrzebowania na substancje wartościowe. Stosując cykle suplementacyjne można kontrolować wpływ suplementów na organizm i dostosowywać je do konkretnych zaleceń. 

Co to jest suplement?

Suplement diety jest pożywieniem specjalnego przeznaczenia, którego celem jest szeroko rozumiane uzupełnienie normalnej diety. Jest także źródłem witamin i składników mineralnych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do przykładów wspomnianych składników należy między innymi żelazo, wapń, preparaty multiwitaminowe i minerały, witamina D oraz probiotyki. Warto pamiętać, że suplementy diety nie są rodzajem lekarstwa i nie należy ich traktować jako zamiennik zróżnicowanej diety. Powinien być spożywany jako czynnik wspierający działanie treningu lub polepszenie samopoczucia. 

Co to jest cykl suplementacyjny?

Ponieważ suplementacja ma pomagać i wspierać w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, warto stosować ją cyklicznie. Oprócz regularności przyjmowania suplementów niezbędne jest także dostosowanie ich do treningów oraz aktualnego stanu zdrowia. W tym zakresie warto przeprowadzić natomiast badania, które wskażą optymalne dawkowanie poszczególnych składników. Cykle suplementacyjne można stosować podczas konkretnej choroby lub w celu uzupełnienia brakujących minerałów. Dawkowanie określa się na podstawie badań diagnostycznych i po doborze odpowiednich preparatów. Niewłaściwa suplementacja może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych następstw, objawów  i skutków ubocznych. Długość trwania cyklu może oscylować wokół 6 lub 10 tygodni. Ostateczną długość cyklu warunkują indywidualne potrzeby organizmu oraz cele, jakie chcemy osiągnąć. 

Cykle suplementacyjne dla początkujących

Suplementacja w przypadku osób początkujących jest możliwa, ale pod warunkiem, że będzie kontrolowana przez lekarza lub specjalistę tej dziedziny. Warto zauważyć, że im większy stopień zaawansowania treningów, tym większe zapotrzebowanie organizmu względem określonych mikro- i makroelementów. To może powodować konieczność przyjmowania wspomnianych suplementów. Dobrym rozwiązaniem będzie podstawowa suplementacja, która uzupełni nam zarówno wszystkie potrzebne witaminy i minerały oraz makroskładniki takie jak białka, węglowodany oraz tłuszcze. Cykle suplementacyjne i zwarte pomiędzy nimi przerwy warunkuję możliwość odpoczynku organizmu od kuracji. Jest to niezwykle ważny aspekt w tym przypadku.

Jakie suplementy warto stosować?

Wybór suplementów powinien wynikać ze specjalistycznej porady specjalistów tej dziedziny. Jeśli jednak zdecydujemy się samodzielnie wybrać najlepsze dla siebie suplementy, warto znać podstawowe zasady analizy ich składu. Skład dziennej porcji suplementu powinien pokrywać przynajmniej 15% ilości zalecanych mikroskładników do spożycia w ciągu dnia. Niebagatelna jest także data ważności poszczególnych produktów, ponieważ promocyjna cena może powodować kupno suplementów o kończącym się terminie ważności. Suplementy zażywane po terminie ważności mogą nie tylko nie spełniać swojego zastosowania, ale także okazać się szkodliwe dla organizmu.

Cykle suplementacyjne a bezpieczeństwo

Zaleca się spożywanie tylko tych substancji, których brakuje w naszej normalnej diecie lub wspomagających nasz organizm podczas treningów. Warto pamiętać, że stosowanie jednocześnie suplementów diety i substancji wzbogaconych może mieć także zły wpływ na stan naszego zdrowia. Dla przykładu zbyt duża ilość wapnia może spowodować zwapnienie i obciążenie nerek. Niestosowaniesuplementacji w momencie, w którym brakuje określonego składnika odżywczego, również może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm, czego konsekwencje często widoczne są dopiero w późniejszej przyszłości. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie wyników badań i stosowanie suplementacji w odpowiednich cyklach suplementacyjnych, ustalonych na podstawie konsultacji z lekarzem lub trenerem personalnym.

 FAQ – najczęściej zadawane pytania 

1. Dlaczego suplementy powinno się przyjmować w cyklach?

Przyjmowanie suplementów w cyklach uchroni nas przed niepożądanymi skutkami wywołanymi złą dietą lub nadmierną utratą niezbędnych składników mineralnych. Dzięki cyklom suplementacyjnym możemy odpowiednio uzupełniać brakujące w naszym organizmie substancje, w pełnikontrolować wpływ suplementu na nasz organizm i po wykonaniu badań kontynuować przyjmowanie lub odstawić na jakiś czas, by zapewnić odpoczynek organizmowi względem kuracji. 

2. Czy wszystkie suplementy są dla nas odpowiednie?

Niestety nie. Dopasowanie suplementów powinno wynikać z osobistych uwarunkowań i potrzeb organizmu. Zróżnicowane zapotrzebowanie na suplementy, może wynikać między innymi z różnego trybu życia i uwarunkowań zdrowotnych.

3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze suplementów?

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czego w danym momencie potrzebuje organizm. W tym celu można wykonać między innymi badania histopatologiczne i morfologiczne. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na skład. Najbardziej wartościowym suplementem będzie ten, który jest skoncentrowany na jednym składniku.

Materiały źródłowe:

  1. NCEŻ – 2017, dr inż. Katarzyna Stoś, prof. nadzw. NIZP-PZH, Czy suplementy diety są bezpieczne?https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/czy-suplementy-diety-sa-bezpieczne-
  2. NCEŻ – 2018, dr n. o zdr. Damian Parol, Suplementacja diety sportowcahttps://ncez.pl/abc-zywienia-/dietetyka-sportowa/suplementacja-diety-sportowca
  3. Anna Puścion, Renata Markiewicz-Żukowska, Elżbieta Karpińska, Katarzyna Mystkowska1, Maria H. Borawska „Wpływ spożycia składników mineralnych z dietą oraz aktywności fizycznej na stan mineralny organizmu studentek”https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/3/912-916.pdf
  4. https://cezis.pl/suplementy-diety-w-swietle-badan-naukowych/
  5. Katarzyna Stoś, Regina Wierzejska, Magdalena Siuba-Strzelińska, „Czy wiesz, ile potrzebujesz Suplementy diety – czy potrzebujesz?”https://ncez.pl/upload/broszura_suplementy.pdf
Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę