Czym zajmuje się psycholog i psychoterapeuta
|W dzisiejszych świecie zawód psycholog staje się coraz popularniejszy i nabiera on coraz większego znaczenia. Jeszcze kilka lat temu wizyta u psychologa kojarzyła nam się z czymś bardzo wstydliwym i wiele osób ukrywało fakt, że korzysta z pomocy psychologa.
Zawód psychologa
W dzisiejszych czasach świadomość obywateli znacząco się poprawiła i z pomocy doświadczonych psychologów z dnia na dzień korzysta coraz więcej osób. Należy jednak wspomnieć, że obecnie ludzie nie do końca zdają sobie sprawę z tego czym tak naprawdę zajmuje się dobry psycholog i jakie są jego zadania. Zawód ten jest bardzo często mylony z wieloma innymi profesjami, ponieważ zdrowiem psychicznym tak naprawdę zajmuje się bardzo wielu specjalistów (np. psycholodzy kliniczni, psychiatrzy, psychoterapeuci, czy lekarze ogólni).
Czym zajmuje się psycholog?
Najprościej mówiąc psycholog to osoba, która może pochwalić się co najmniej tytułem magistra w zakresie psychologii. W swojej pracy psycholodzy korzystają z wiedzy na temat narzędzi psychometrycznych oraz koncepcji psychologicznych. Psycholodzy zajmują się badaniem oraz doradzaniem w wielu różnych dziedzinach np. w wychowaniu młodzieży, w biznesie czy też w resocjalizacji osób, które mają poważne problemy z adaptacją społeczną. Psycholog jest zawodem, który można śmiało zaliczyć do zawodów zaufania publicznego. Psycholodzy muszą cechować się nie tylko pełnym profesjonalizmem, ale również nieskazitelnym charakterem ponieważ zawsze muszą postępować zgodnie z przyjętymi zasadami etyki zawodowej. Dobry psycholog powinien być nastawiony przede wszystkim na niesienie pomocy drugiemu człowiekowi oraz na dawaniu mu potrzebnego oparcia.
Psycholog czy psychoterapeuta – czym się różnią?
W Polsce zawód psychologa bardzo często mylony jest z zawodem psychoterapeuty. Jak powszechnie wiadomo psychoterapeuta to osoba, która zawodowo zajmuje się psychoterapią. Najważniejszym zadaniem psychoterapii jest wspieranie pacjenta w rozwoju osobistym poprzez regularne spotkania. Terapia psychoterapeutyczna ma również na celu budowanie prawidłowych relacji pacjentów ze światem. Musimy pamiętać, że psychoterapeuta wcale nie musi być psychologiem, albo psychiatrą z wykształcenia. Psychoterapeuta, aby wykonywać swój zawód musi ukończyć specjalne szkolenia w zakresie psychoterapii. Szkolenia te prowadzone są w Certyfikowanych Ośrodków Psychoterapii.
Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia to bardzo skuteczna forma pomocy, która najczęściej polega na rozmowie, a jej najważniejszym celem jest lepsze zrozumienie samego siebie, swoich dotychczasowych przeżyć, potrzeb oraz obaw z którymi stykamy się na co dzień. Dzięki profesjonalnej psychoterapii możemy w całkowicie nowy sposób dostrzec to co stanowi największą trudność w naszym życiu i oczywiście odnaleźć najlepsze rozwiązanie naszych problemów. Psychoterapia pozwala nam zbadać i dokładnie rozpoznać osobisty wpływ na pojawiające się cały czas w naszym życiu przeciwności. Należy pamiętać, że takie dostrzeganie swoich odpowiedzialności niejednokrotnie może okazać się dla nas bardzo bolesne. Na dłuższą metę psychoterapia pozwoli nam jednak czerpać z życia to co najlepsze i co najistotniejsze ma ogromny wpływ na poprawienia naszego komfortu życia.