Jak właściwie dbać o nasze oczy?

Miejsce na Twoją reklamę

Oczy są niezwykle istotnym organem, ale także wyjątkowo wrażliwym. Dlatego tak ważne wydaje się, aby dbanie o wzrok stało się codziennym rytuałem i to już od najwcześniejszych lat. Co ciekawe, bardzo wiele schorzeń oczu ma przebieg niezauważalny, więc wzrok trzeba kontrolować naprawdę regularnie. 

jak dbać o oczy

Badanie wzroku – jak często je wykonywać?

Osoby, których najbliżsi w rodzinie chorują na zaćmę lub jaskrę powinni raz w roku udać się do okulisty. Mało tego, czasami wystarczy przejść się do salonu optycznego i poprosić o sprawdzenie oczu. Doświadczony optyk często ma uprawnienia optometrystyczne, a nawet zdarzają się optycy będący jednocześnie okulistami, więc bez zbędnego czekania na wolny termin w przychodni, można sobie wzrok przebadać.

Dbanie o oczy na co dzień – jak to robić?

Tak naprawdę, to niewiele potrzeba, aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele lat. Tak niewiele, ale jednak jak pokazuje praktyka, większość ludzi zapomina o najważniejszych poradach i przypomina sobie o nich, kiedy pojawiają się pierwsze problemy ze wzrokiem. A przecież wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czytaj z głową – chroń oczy podczas czytania

Trudno komuś odmówić przyjemności czytania, szczególnie że takich osób jest w naszym kraju naprawdę mniejszość. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które w dużej mierze wpływają na oczy. Przede wszystkim, zarówno zbyt słabe, jak i zbyt mocne oświetlenie ma bardzo negatywnie oddziaływanie na wzrok. Światło powinno być rozproszone, a do czytania najlepiej, kiedy pada z boku, a nie z góry. Głowy nie należy też za bardzo pochylać do przodu, no i obowiązkowo trzeba zachować odpowiednią odległość miedzy oczami a książką. Na wzrok niekorzystnie działa zarówno zbyt duża odległość, jak i trzymanie książki bezpośrednio przed oczami, 40 cm to odległość optymalna.

Faktem jest, że powtarzające się pieczenie oczu, zaczerwienienie oraz ból powinny skłonić do pójścia do lekarza okulisty. Niekiedy wystarczy także optyk, tym bardziej że coraz częściej w salonach optycznych pracują okuliści.

Ostrożnie z komputerem, laptopem i telewizorem

Podobnie, jak w przypadku czytania książek, tak i korzystać z komputera czy telewizora należy z wielką ostrożnością. Siedzenie z nosem przy telewizorze albo zbyt bliska odległość ekranu komputera na pewno nie wpłyną pozytywnie na stan oczu. Czasami zapomina się też o mruganiu, co bardzo wysusza oczy. Poza tym, warto minimum co pół godziny oderwać wzrok od ekranu, aby popatrzeć gdzieś w dal i spróbować ćwiczeń gałek ocznych, czyli ich obracania. W przypadku kilkugodzinnego wpatrywania się w ekran, niezwykle korzystnie może zadziałać krótki spacer. Niewiele osób wie, że optyk może polecić okulary ze specjalnymi powłokami chroniącymi oczy przed promieniowaniem emitowanym z ekranu komputera, więc warto o to zapytać w czasie wizyty w salonie optycznym.

Uwaga na słońce – używaj okularów z filtrem

Słonce jest zdrowe, ale i ma niekorzystny wpływ nie tylko na skórę, lecz przede wszystkim na oczy. Nadmierna dawka promieni UV może nawet uszkodzić siatkówkę oka, więc trzeba pamiętać o noszeniu okularów z filtrem UV. Jedna uwaga, najtańsze okulary sprzedawane na jakichś stoiskach w mieście lub w galeriach handlowych mogą nie dawać dostatecznej ochrony. Zdecydowaniem lepszym pomysłem jest pójście do salonu optycznego. Owszem, takie okulary będą na pewno dużo droższe, ale po pierwsze optyk może doradzić w kwestii doboru okularów, a po drugie na oczach nie wolno oszczędzać. Równie niekorzystny wpływ ma kurz i zanieczyszczenie powietrza, więc wielu optyków i okulistów zaleca przemywanie oczu wodą, naparem rumianku lub odpowiednimi kroplami do oczu.

okulary z filtrem uv

Odpowiednia dieta i styl życia pomogą w zachowaniu zdrowych oczu

Jak wiadomo, bardzo wielu dietetyków zwraca uwagę na to, aby dostarczać organizmowi odpowiednich dawek witamin oraz substancji odżywczych. Okazuje się, że również nasze oczy ich bardzo potrzebują i to nie tylko witaminy A, która zapobiega kurzej ślepocie i zespołowi suchego oka. Niezmiernie istotna jest także witamina C eliminująca wolne rodniki, które mogą niszczyć siatkówkę oka, a także nerw wzrokowy. Właściwe ilości witaminy C również zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych występujących w gałce ocznej oraz regulują wydzielanie płynu łzowego.
Równie ważne są kwasy omega-3 chroniące zarówno nerw wzrokowy, jak i fotoreceptory, a nawet obniżające wysokie ciśnienie w gałce ocznej. W związku z tym, warto w codziennej diecie uwzględniać owoce, warzywa, orzechy oraz ryby. Natomiast nawykiem bardzo niekorzystnym dla oczu i nie tylko, jest palenie papierosów.

O wzrok trzeba dbać w każdym wieku i należy także reagować na wszelkie symptomy wskazujące na to, że z oczami coś się może dziać niedobrego. Pogorszenie widzenia, utrzymujące się podrażnienie oczu, ciemne plamki lub rozbłyski w polu widzenia powinny być impulsem do skierowania się na badanie do specjalisty. Natomiast trzeba także pamiętać o tym, że tak poważne choroby oczu, jak jaskra czy zaćma, mogą przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Dlatego zaleca się regularne kontrole stanu oczu, co może nawet przeprowadzić optyk w salonie optycznym, tym bardziej, że standardem się staje obecność okulistów w takich miejscach.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę