Reklama telewizyjna i jej wady

Miejsce na Twoją reklamę

Każda reklama telewizyjna, to ogromny przychód dla telewizji. Nie ma co ukrywać – jest ona głównym źródłem przychodów w przypadku stacji prywatnych i znaczącym – w przypadku mediów publicznych. Dlatego nietrudno dojść do wniosku, że pomimo wielu swoich wad to właśnie filmy reklamowe są najczęściej wykorzystywaną platformą, służącą do przekazywania określonych treści swoim odbiorcom.

Kluczowe wady reklamy telewizyjnej

Wspominaliśmy o wadach… Faktycznie, jest ich dość sporo. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę że reklama telewizyjna to wciąż bardzo kontrowersyjne źródło dochodów. Sprawdźmy więc dlaczego tak się dzieje i przeanalizujmy najczęściej wymieniane wady tego sposobu promocji produktów i usług.

1. Efektowne przerywanie filmów

Chyba jest to jeden z najczęściej przytaczanych argumentów przeciw reklamom. Nic tak nie denerwuje, jak przerwany film. Co ważne – długość wyświetlanych “przerywników reklamowych” jest zależna od tego na antenie jakiej stacji telewizyjnej są umieszczane. Jeśli mamy do czynienia ze telewizyjną stacją prywatną – reklamy mogą pojawiać się nawet co 30-45 minut. Wydłużają one skutecznie czas trwania filmu, niejednokrotnie zniechęcając do jego oglądania. Pojawia się tu pytanie po co umieszczać reklamy jeśli wielu odbiorców ich po prostu nie ogląda?

2. Krótki czas trwania jednego spotu

O ile jest to błogosławieństwem dla odbiorcy, o tyle staje się przekleństwem dla producenta reklam. Musi on bowiem umieścić jej przekaz w krótkim filmie trwającym najczęściej 30 – 60 sekund. Żeby było trudniej – materiały o długości 60 sekund są coraz rzadziej umieszczane na wizji. Dlaczego? Ponieważ według badań, oddziaływanie tak długich spotów reklamowych na potencjalnych odbiorców jest znacznie mniejsze a widz, widząc tak długi materiał może po prostu szybko się do niego zniechęcić zmieniając kanał.

3. Cena filmów reklamowych

Filmy reklamowe wyświetlane w telewizji są dość drogie. Oczywiście wszystko zależy od czasu reklamowego. Im bardziej jest on “zatłoczony”, tym trudniej zapamiętać poszczególne szczegóły każdej z nich.

4. Reklama musi od samego początku wzbudzać pozytywne emocje

Sprawdza się tu zasada “pierwszych kilku sekund kontaktu wzrokowego”. To, co sprawdza się w relacjach międzyludzkich, ma swoje miejsce również w przypadku reklam. Oglądając filmy reklamowe od samego początku wyrabiamy sobie opinię na temat danej reklamy. Trudno zaś trafić w gusta wszystkich odbiorców. Według niezależnych badań przeprowadzanych na terenie USA, dla 40 procent odbiorców reklama telewizyjna jest po prostu niezrozumiała.

5. Poważną wadą reklamy jest również jej kontrowersyjność

Coraz częściej, producenci reklam decydują się na mocny i niejednokrotnie obrazoburczy przekaz. Dlaczego? Chodzi oczywiście o to, by reklama była przez nas jak najlepiej zapamiętana. Nawet jeśli ocenimy ją negatywnie, to reklamowany w ten sposób produkt na długo pozostanie w naszej pamięci. Duża liczba negatywnych ocen danego filmu reklamowego nie musi być wcale porażką twórcy materiału promocyjnego. Wręcz przeciwnie – kontrowersje wokół niego mogą jeszcze bardziej nakręcić popyt na dany produkt. Dlatego coraz więcej reklam to po prostu chamskie i poniżające filmy reklamowe.

6. Nie da się też ukryć, że reklama telewizyjna ma już swoje najlepsze lata za sobą

Coraz częściej jej odbiorcy są po prostu nią znudzeni. Dlatego, pomimo ogromnych kosztów które się na nią ponosi, jest ona coraz mniej skuteczna a tym samym opłacalna. Niestety, coraz częściej spotykanym zjawiskiem jest przełączanie kanału gdy tylko zobaczymy reklamy. W dalszej perspektywie, może to oznaczać odsunięcie się widzów od telewizji, na rzecz internetowych serwisów wideo (tych legalnych i nielegalnych) które wyświetlają znacznie mniej reklam (bądź nie robią tego wcale).

Podsumowując, filmy reklamowe, które widzimy na co dzień w telewizji mają wiele wad. Zamiast zachęcać odbiorców do zakupu danego towaru, coraz częściej zniechęcają ich do tego. Wydaje się, że okres prosperity telewizyjnych bloków reklamowych minął już dość dawno i chyba on już nigdy nie wróci.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę