Dobry materac – gwarancja komfortu snu i zdrowia!

Miejsce na Twoją reklamę

Ponieważ człowiek przesypia aż 1/3 swojego życia, niezbędne jest zadbanie, by sen był komfortowy. Dlatego trzeba zwracać uwagę, by kupowane łóżka były nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale przede wszystkim – wygodne.

Dobry materac do łóżka

Specjaliści zalecają, by rezygnować z wersalek czy rozkładanych kanap na rzecz łóżek i odpowiednio dobranych materacy. Sen jest dzięki temu nie tylko lepszy, bo jest wygodniej, ale też odpowiedni materac spełnia bardzo ważną rolę polegającą na właściwym podpieraniu ciała w pozycji leżącej. Właściwie każdy człowiek powinien mieć materac do łóżka dobrany pod kątem własnych potrzeb i uwarunkowań (na przykład skłonności do dolegliwości kręgosłupa czy stwierdzonych schorzeń), a już szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, które znajdują się w fazie rozwoju i niezbędna jest pomoc w odpowiednim kształtowaniu się ich kręgosłupa. Trzeba jednak wiedzieć, jakie materace wybierać, a najlepiej skorzystać z porad specjalisty. Zwykle można to zrobić na miejscu – w sklepach z łóżkami i materacami.

dobry materac do łóżka

Ważne kryteria wyboru materaca

Szukając dla siebie materaca, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i najlepiej, by najważniejszym kryterium nie była cena. Często bowiem niska idzie w parze z niższą jakością komponentów użytych do produkcji materaca, a to może przełożyć się nie tylko na gorszy komfort snu (gorszej jakości materace m.in. gorzej dopasowują się do kształtu ciała), ale też mniejszą trwałość, więc w ostatecznym rozrachunku oszczędzanie może nie być opłacalne.

Poza tym trzeba zwrócić uwagę między innymi na pozycję, w jakiej najczęściej się śpi, budowę ciała (im większa masa, tym materac musi być twardszy), a także ewentualne dolegliwości ortopedyczne. Dla osób, które takowe posiadają, szczególnie polecane są specjalistyczne materace ortopedyczne, które mają za zadanie powstrzymywanie istniejących schorzeń poprzez właściwe podtrzymywanie ciała podczas snu. Są one oczywiście niezbędne w przypadku osób niepełnosprawnych, ale każdy, kto chce, może zaopatrzyć się w taki materac, gdyż umożliwia on przyjęcie anatomicznej pozycji kręgosłupa. To zapewnia niezwykłą wygodę, zatem sen jest lepszy i śpiący znacznie lepiej wypoczywa, a przy tym dba o swoje zdrowie, gdyż materac zapobiega pogłębianiu się dolegliwości i zmian zwyrodnieniowych.

Do grupy materacy rehabilitacyjnych zaliczają się też niektóre materace kieszeniowe. Ich rodzajów jest bardzo wiele, na przykład jeśli chodzi o materiały, z jakich zostały wykonane, ale ich cechą wspólną jest to, że są wykonane na sprężynie kieszeniowej. Są to materace najpopularniejsze na rynku. Ich wkład stanowią sprężyny umieszczone w płóciennych kieszeniach, które uginają się pod ciężarem ciała, a ponieważ dzięki kieszonkom mogą pracować niezależnie od siebie, materace takie gwarantują komfort.

Trudny wybór odpowiedniego materaca

Materacy jest bardzo wiele, dzięki czemu bez wątpienia każdy może znaleźć ten, który będzie dla niego idealnie twardy, komfortowy i pozwoli zachować higienę. Trzeba jednak dokładnie wiedzieć, czego się szuka, oraz zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma dobry wybór.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę