Olejek z drzewa herbacianego – zalety, wady, porady
|Olejki eteryczne od wieków używane były do leczenia i poprawiania nastroju. Obecnie fitoterapia ponownie cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a dostępność olejków jest ogromna. Jednym z najbardziej cenionych i uniwersalnych olejków jest olejek z drzewa herbacianego ze względu na swoje antyseptyczne właściwości. Stosowany jest on przy wielu kuracjach leczniczych. Ze względu na swoje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne świetnie sprawdza się w przypadku problemów skórnych, łupieżu czy też nadmiernego przetłuszczania się włosów. Dlaczego warto sięgać po olejek z drzewa herbacianego i w jakim celu go stosować?
Właściwości olejku z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym środkiem wykorzystywanym do leczenia wielu przypadłości ze względu na swoje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Okazuje się on być bardzo pomocny w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębienia. Stosowany jest do inhalacji, gdyż działa kojąco przy kaszlu, zatkanym nosie i zapaleniu zatok. Ukojenie przynosi również w przypadku schorzeń gardła. Olejek z drzewa herbacianego radzi sobie z wieloma bakteriami chorobotwórczymi, hamując ich rozwój na skórze.
Świetnie nadaje się do uzupełnienia leczenia grzybicy, ospy wietrznej i półpaśca oraz w przypadku opryszczki i zajadów. Ze względu na swoje antyseptyczne właściwości idealnie sprawdza się przy infekcjach jamy ustnej, do zwalczania nieprzyjemnego zapachu z ust i kamienia nazębnego. Olejek ten jest bardzo skutecznym środkiem do walki z grzybicą paznokci i stóp. Niszczy roztocza i wspomaga leczenie zapalenia narządów rodnych u kobiet. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwłupieżowe, przyśpiesza odnowę naskórka i proces gojenia się ran. Pomocny jest także w walce z odciskami, egzemą, liszajem i ukąszeniami owadów. Olejek herbaciany działa miejscowo znieczulająco.
Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego w kosmetyce i nie tylko
Ze względu na swój unikalny skład i dobroczynne działanie olejek z drzewa herbacianego znalazł bardzo szerokie zastosowanie – zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Jest to medykament prosto z natury o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, dlatego też świetnie sprawdza się w przypadku problemów skórnych. Jak najbardziej powinny sięgać po niego osoby borykające się ze skórą trądzikową. Dobrej jakości olejek z drzewa herbacianego działa skutecznie na bakterie beztlenowe, wnikając w głębokie warstwy skóry, regulując pracę gruczołów łojowych. Jeśli ktoś zatem ma cerę tłustą, która ma tendencję do błyszczenia się, warto sięgnąć po kosmetyki zawierające olejek z drzewa herbacianego. Na korzyść tego olejku przemawia to, że nie powoduje on przesuszenia skóry, jak ma to miejsce w przypadku typowych kosmetyków przeciwtrądzikowych. Jest wręcz przeciwnie, gdyż olejek herbaciany działa regenerująco i stymulująco na skórę.
Olejek eteryczny można dodawać do kosmetyków służących do codziennej pielęgnacji. Wystarczy kilka kropel. Olejek z drzewa herbacianego można połączyć ze swoim ulubionym olejem, po czym nałożyć taką mieszankę na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Olejek można także dodać do maseczki w połączeniu z glinką, która oczyści skórę i zmniejszy nadmierną produkcję sebum, co zapobiegnie powstawaniu nowych wyprysków. Świetną opcją jest także zrobienie parówki na twarz z wykorzystaniem olejku z drzewa herbacianego. Do tego potrzebne będą miska z ciepłą wodą, do której należy dodać kilka kropel olejku, po czym nachylić się twarzą nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Należy tak pozostać przez kilka minut, po czym można przejść do dalszej pielęgnacji cery. Takie parówki na twarz działają oczyszczająco i odświeżająco.
Olejek z drzewa herbacianego można zastosować także do pielęgnacji skóry głowy i stóp
• Wspomaga leczenie łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry, redukując świąd i regulując ilość wydzielanego sebum. Wystarczy dodać do swojego szamponu kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i masować skórę głowy przez parę minut, po czym dokładnie spłukać. Olejku można także używać do płukanek.
• Zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp i pękaniu skóry na piętach oraz przeciwdziała grzybicy. W celu uzyskania korzystnych efektów zaleca się dodawać olejku herbacianego do kremu do stóp i wsmarowywać taką mieszankę każdego dnia w ich skórę. Można także regularnie robić kąpiele stopom, dodając do ciepłej wody kilkanaście kropli tego olejku.
• Pomocny jest jako środek przeciwko owadom i jako środek odkażający do prania.
Olejek z drzewa herbacianego – wady i zagrożenia
Bardzo ważne jest to, aby olejki eteryczne zawsze były stosowane w rozcieńczeniu. Nie powinno się ich stosować bezpośrednio na skórę, gdyż mają one bardzo silne działanie i mogą wręcz poparzyć skórę. Wyjątkiem jest nałożenie nierozcieńczonego olejku herbacianego punktowo na zmienione miejsca, czyli na wypryski. Z olejkami należy być bardzo ostrożnym i najlepiej jest kupować je ze sprawdzonego źródła, czyli od renomowanego producenta. W składzie produktu nie mogą znaleźć się żadne inne substancje chemiczne poza czystym 100% olejkiem eterycznym, czyli żadne oleje mineralne ani też składniki zapachowe. Kolejną kwestią jest to, aby przed położeniem olejku eterycznego na twarz, wykonać najpierw próbę uczuleniową na np. nadgarstku. W przypadku osób z bardzo wrażliwą cerą może wystąpić podrażnienie czy też nawet reakcja alergiczna.