Ogrzewanie bez smogu – jakie wybrać?
|Koszty związane z ogrzewaniem domu/mieszkania pochłaniają sporą część budżetu. Każdy szuka najróżniejszych sposobów na ich zmniejszenie, nawet kosztem środowiska naturalnego. Nie jest żadną tajemnicą, że palenie węglem i to jeszcze w starym kotle w dużym stopniu przyczynia się do zanieczyszczania atmosfery, co odbija się niekorzystnie także na naszym zdrowiu. Na szczęście jest coraz więcej bardziej świadomych inwestorów, którzy stawiają na rozwiązania bardziej ekologiczne. Obecnie mamy przecież coraz więcej możliwości. Do dyspozycji jest ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Palenie ekogroszkiem w nowoczesnym kotle także jest znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż w tradycyjnym piecu na węgiel kamienny.
Mniej zanieczyszczeń, czyli ogrzewanie bez smogu
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni przychodzi czas na rozpoczęcie okresu grzewczego, który w zależności od czynników atmosferycznych może wydłużyć się w czasie. Nie mamy wpływu na to, kiedy zawitają pierwsze mrozy i jak długo będą utrzymywać się ujemne temperatury. Czasami chłodna jesień rozpoczyna się tuż po wakacjach i szybko pojawiają się przymrozki, a temperatura w dzień nie osiąga nawet kilkunastu stopni Celsjusza. Wszystko to przyczynia się do wzrostu kosztów ogrzewania, co może mocno nadwyrężyć domowy budżet. W zależności od wyboru kotła i paliwa, którym chcemy ogrzewać budynek, trzeba liczyć się z mniejszymi lub większymi kosztami. Nie chodzi tutaj jedynie o koszty związane z zakupem instalacji i jej montażem, ale również o koszty eksploatacyjne wybranego systemy ogrzewania. Jeśli chodzi o ogrzewanie bez smogu, to do dyspozycji mamy:
• ogrzewanie gazowe, czyli kotły gazowe
• ogrzewanie elektryczne – kotły elektryczne
• pompy ciepła
• ogrzewanie elektryczne w postaci mat, folii i przewodów
• elektryczne piece akumulacyjne.
Ogrzewanie gazowe – gaz ziemny i gaz płynny
Ogrzewanie gazowe można uznać za ekologiczne rozwiązanie, jednak nie jest to popularne paliwo w Polsce. Zaletą kotła gazowego jest to, że nie trzeba w jego przypadku wydzielać specjalnego miejsca na kotłownię. Może on się znaleźć na korytarzu czy też nawet w kuchni/łazience. Zajmuje on niewiele miejsca i nie zanieczyszcza on pomieszczenia, w którym się znajduje. Na korzyść tego rozwiązania przemawia także to, że nie ma jakiś odgórnie narzuconych wytycznych co do rodzaju ani też intensywności wentylacji. Mamy zatem dowolność i jak najbardziej można zdecydować się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem.
Zaletą ogrzewania gazowego jest to, że nie trzeba martwić się zakupem i magazynowaniem opału ani też dokładaniem paliwa do kotła. Kocioł jest bezobsługowy, w pełni zautomatyzowany i może współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym czy płaszczyznowym. Na rynku dostępne są kotły gazowe, które mogą być zasilane gazem płynnym. Taki zbiornik można wynajmować od swojego dostawcy gazu lub mieć go na własność i kupować wówczas gaz niezależnie. Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest druga opcja, ale trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów związanych z zakupem zbiornika i jego instalacją. W obu przypadkach gaz spalany jest w takich samych kotłach, ale trzeba wymienić dysze i moduł sterowania.
Bardzo ważną kwestią w przypadku ogrzewania gazowego jest to, aby komin kotła był odporny na działanie kondensatu. Jeśli jednak ktoś ma komin murowany z cegły, systemowy do paliw stałych, ceramiczny czy też uniwersalny, to konieczne będzie wyposażenie go jeszcze w odpowiedni wkład. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wybudowanie nowego komina zewnętrznego lub zainwestowanie w system powietrzno-spalinowy z wyrzutem przez ścianę zewnętrzną. Kotłów zasilanych LPG nie można instalować w pomieszczeniach z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu. Niedopuszczalne są także wszelkiego typu wypusty kanalizacyjne.
A może ogrzewanie elektryczne?
Ogrzewanie elektryczne słynie z tego, że jest drogie i nieopłacalne, ale nie jest to zawsze prawda. W przypadku nowoczesnych budynków, gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na ciepło, tego typu system ogrzewania może być bardzo dobrym wyborem – ekonomicznym i oczywiście ekologicznym. Zakup kotła elektrycznego nie wymaga dużych nakładów finansowych i nie ma też potrzeby budowania kotłowni ani też komina.
Obejdzie się także bez drogiego przyłącza gazowego. Zaoszczędzić można już w trakcie budowy. Warto podkreślić także fakt, że działka z dostępem tylko do prądu jest tańsza od tej z przyłączem gazowym. W zależności od potrzeb inwestora kocioł elektryczny może stanowić jedyne źródło ciepła w domu lub być uzupełnieniem głównego systemu ogrzewania. Kocioł elektryczny może współpracować z kominkiem w płaszczu wodnym czy kotłem na paliwo stałe. Jeśli zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach jest umiarkowane i wybierzemy dwustrefową taryfę energii, to ogrzewanie elektryczne może się jak najbardziej opłacać, a dodatkowo nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska. Na elektrownie nakładane są duże restrykcje i muszą one spełniać bardzo rygorystyczne normy emisji zanieczyszczeń. Jest wiele sposobów na ciepło pochodzące z prądu a mianowicie:
• kocioł elektryczny;
• elektryczne grzejniki ścienne;
• przewody grzejne w podłodze,
• maty/cienkie przewody układane pod płytkami;
• maty lub folie grzewcze pod panelami podłogowymi;
• piece akumulacyjne.