Kuchnia włoska – 5 najbardziej znanych dań

Miejsce na Twoją reklamę

Kuchnia włoska jest zdecydowanie najpopularniejszą i jedną z najbardziej lubianych na świecie. Mało kto nie byłby w stanie wymienić przynajmniej jednej typowo włoskiej potrawy. To sprawia, że na całym świecie można spotkać wiele wspaniałych włoskich restauracji, serwujących te najbardziej popularne dania rodem z Italii, jak i te nieco mniej znane, ale również wyborne.

Czym charakteryzuje się włoska kuchnia?

Sztuka kulinarna jest tym, co odróżnia od siebie nie tylko poszczególne kraje, ale również konkretne regiony. W każdym z nich spożywa się w największej ilości to, czego jest tam obfitość. Tak więc – w krajach nadmorskich spożywa się więcej ryb, w krajach południowych – tropikalnych owoców, a w regionach zalesionych większe ilości grzybów. Poszczególne regiony Włoch różnią się między sobą pewnymi produktami spożywczymi. Wszystkie jednak łączy bardzo podobny sposób żywienia.

Przede wszystkim, Italia to kraj czerwony, soczysty. Spożywa się tu mnóstwo pomidorów w różnej postaci. Oprócz tego charakterystyczne dla tego kraju są sery – głównie mozzarella i ricotta, a także doskonałe południowe wina. Obfituje też w zioła – oregano, bazylię, tymianek, rozmaryn i inne. Powszechne w użyciu są także oliwki, a także cebula i czosnek. Najpopularniejszym tłuszczem jest tu oliwa z oliwek.

Charakterystyczna dla każdego regionu Włoch jest także kolejność spożywania tradycyjnego obiadu. Niemal każda restauracja włoska na świecie hołduje temu, serwując przed właściwym posiłkiem mięsnym antipasti, czyli drobne przystawki zaostrzające apetyt, a następnie primo piatto – w postaci dania mącznego, na przykład pierożków lub pasty.

5 najbardziej popularnych włoskich potraw

1. Pizza – obowiązkowy punkt pierwszy każdego zestawienia tego rodzaju. Jest to cienki drożdżowy placek posmarowany sosem pomidorowym z oregano i ziołami, przykryty posiekanymi składnikami i żółtym serem. Odwiedzając włoską restaurację z prawdziwego zdarzenia nie dostaniemy do pizzy ketchupu ani sosu czosnkowego – prawdziwą włoską pizzę spożywa się jedynie z dodatkiem odrobiny oliwy!

2. Spaghetti – najprostsza na świecie potrawa uwielbiana przez każdego. Długi makaron w połączeniu z sosem pomidorowym i mięsem mielonym, z dużą ilością ziół to klasyczne spaghetti po bolońsku. Spaghetti carbonara to makaron z sosem śmietanowym z dodatkiem szynki parmeńskiej lub boczku i parmezanu. Z kolei spaghetti napoli (makaron z delikatnym sosem pomidorowym) to najbardziej lubiana potrawa dzieci w każdym wieku – ze względu na prostotę i smak.

3. Lasagne – kolejna aranżacja makaronowej potrawy z mięsem mielonym, lecz w nieco “cięższej” wersji. Prostokątne płaty makaronu zapieka się wraz z sosem beszamelowym, sosem pomidorowym, mięsem mielonym i żółtym serem aż do uzyskania treściwej zapiekanki. Wbrew pozorom lasagne jest bardzo prosta w wykonaniu, a stanowi wyrafinowane danie na rodzinną imprezę.

4. Bruschetta (wym. brusketta) – zdecydowanie więcej trudności sprawia wymówienie nazwy tej potrawy, niż jej wykonanie. Bruschetta to po prostu grzanka z białego pieczywa, serwowana z oliwą, czosnkiem i pomidorami. Fantastyczna jako przekąska na wizytę niezapowiedzianych gości lub antipasti w oczekiwaniu na danie główne.

5. Tortellini – to z kolei włoskie miniaturowe pierożki, niezwykle podobne do naszych swojskich uszek. Ich farsz zwykle jest mięsny, serowy lub grzybowy. Tortellini serwuje się w postaci ugotowanej, polane aromatycznym sosem – najczęściej pomidorowym.

Kuchnia włoska – idealna dla każdego!

Włoska kuchnia zaliczana jest to kuchni śródziemnomorskiej – uznawanej za najzdrowszą na świecie. Jest ona lekka, oparta na świeżych warzywach, aromatycznych ziołach i wysokiej jakości oliwie z oliwek. Potrawy mączne serwowane w kuchni włoskie wspaniale sycą i smakują. Jest to typ kuchni uwielbiany szczególnie przez dzieci, dzięki prostocie smaków. W kuchni włoskiej nic nie jest “przekombinowane”, a większość potraw bez problemu można wykonać w domu w pół godziny, z użyciem łatwo dostępnych, niedrogich składników.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę