Jak zmotywować się do treningu fizycznego?

Miejsce na Twoją reklamę

Aby cieszyć się pięknie wyrzeźbioną sylwetką i dobrą kondycją, potrzebne są regularne treningi. Wymagają one systematyczności, jednak nie zawsze łatwo jest zmotywować się do ćwiczeń. Wiele osób rozpoczyna trening fizyczny mając duże ambicje i wymagania wobec siebie, jednak później nie są w stanie wytrzymać narzuconego samemu sobie tempa. To prowadzi do szybkiego zniechęcenia się i zarzucenia treningów. Podpowiadamy, w jaki sposób motywować się do treningu fizycznego i jak planować ćwiczenia, by były one jak najbardziej efektywne.

Przygotuj realistyczny plan ćwiczeń

Bardzo wiele osób rozpoczynając trening fizyczny nastawia się na szybkie osiągnięcie widocznych rezultatów. Z czasem jednak trening okazuje się zbyt ciężki, brakuje sił i czasu. Zamiast zadręczać się wyrzutami sumienia, warto w takiej sytuacji pomyśleć o przygotowaniu realistycznego i odpowiedniego dla naszych potrzeb planu ćwiczeń. Zamiast ćwiczyć długo i ciężko, pomyśl o tym, jak ćwiczyć efektywnie.

Jeżeli nie jesteśmy zawodowcami, lepszy będzie krótszy trening np. dwa razy w tygodniu, niż dłuższy codziennie, który zarzucimy po tygodniu. Warto pomyśleć również o wyborze odpowiednich pór treningu. Po dziesięciu godzinach pracy może być ciężko skupić się na treningu, może lepiej pomyśleć o ćwiczeniach w weekend lub rano? Pamiętaj również o odpowiednim posiłku na około trzy godziny przed treningiem, aby dostarczyć organizmowi “paliwa”.

Zadbaj o przygotowanie teoretyczne

Pamiętaj o tym, że jedynie ćwiczenia wykonywane w sposób poprawny dadzą oczekiwane rezultaty. Jeżeli będziemy ćwiczyć niewłaściwie, nie tylko nie osiągniemy tego, co chcemy, ale i możemy narazić się na ryzyko kontuzji. O ile w przypadku niektórych dyscyplin konieczność zdobycia wiedzy teoretycznej jest oczywista, w przypadku innych najczęściej zupełnie się ją lekceważy. Wiele osób uważa na przykład, że biegać potrafi każdy i nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy. Tymczasem biegi na dłuższych dystansach wiążą się ze znaczny forsowaniem organizmu i jeżeli nie zwrócimy uwagi na sposób, w jaki to robimy może być to niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Już na samym początku naszej przygody z daną dyscypliną warto poznać podstawy teoretyczne, by w poprawny sposób wyrabiać sobie nawyki. Dobrym pomysłem będzie poczytanie fachowych publikacji lub wsparcie profesjonalnego trenera.

Wybierz sport, który sprawia Ci przyjemność

Trening na poziomie amatorskim przede wszystkim powinien sprawiać nam przyjemność. Nie ma potrzeby katować się sportem, który nie daje nam satysfakcji. Mody na konkretne dyscypliny bardzo szybko się zmieniają. Oferta w klubach sportowych jest jednak bardzo szeroka – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Można również ćwiczyć w domu, łącząc sport z zabawą. Każdy człowiek ma nieco inne predyspozycje, potrzeby i upodobania. Warto popróbować różnych sportów, by przekonać się, która dyscyplina odpowiada nam najbardziej.

Zapisuj swoje wyniki i staraj się je poprawiać

Aby kontrolować swoje postępy, warto zapisywać i śledzić wyniki. Możemy notować po prostu, jak długo ćwiczyliśmy, ile powtórzeń danego ćwiczenia udało nam się wykonać czy w jakim czasie. Ważne, by były to wartości obiektywne i mierzalne. Zapamiętujmy swoje osobiste rekordy – warto dążyć do tego, by je poprawiać.

Rywalizuj z innymi

Nic tak nie motywuje do pracy nad sobą jak odrobina zdrowej rywalizacji. Warto umawiać się na treningi wspólnie z drugą osobą – na przykład z przyjacielem i ćwiczyć wspólnie, wzajemnie się motywując do wysiłku. Dobrym pomysłem może też być zakład. Możecie na przykład założyć się, który z was jako pierwszy schudnie 10 kilo lub przebiegnie 10 kilometrów. Warto wyznaczyć atrakcyjną nagrodę, która będzie dodatkowo mobilizowała do rywalizacji. Innym dobrym pomysłem może być próba startu w zawodach. Oczywiście, od razu nie zdobędziesz pierwszego miejsca na olimpiadzie, ale już samo ukończenie półmaratonu może dać olbrzymią satysfakcję.

Korzystaj z nowoczesnych aplikacji na smartfony

Nowoczesne aplikacje na smartfony bardzo ułatwiają zbieranie i analizowanie danych odnośnie naszej aktywności fizycznej. Szczególnie sprawdzają się w dyscyplinach takich jak bieganie czy kolarstwo, które wiążą się z pokonywaniem dystansu w określonym czasie. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych aplikacji sportowych, które mogą być przydatne w czasie treningu.

  • Endomondo – darmowa aplikacja, pozwala mierzyć przebyty dystans, czas oraz spalone kalorie (a także w przypadku zastosowania specjalnej opaski – pulsometru – puls). Możemy śledzić pokonywaną trasę na mapie.
  • Runkeeper – darmowa aplikacja podobna do Endomondo, przeznaczona głównie dla biegaczy. Ciekawą opcją jest udostępnienie trenera audio.
  • MiCoach – darmowa aplikacja, odpowiednia dla sportowców uprawiających bardzo różne dyscypliny, dzięki wbudowanym czujnikom i GPS. Pozwala mierzyć nie tylko przebyty dystans, ale i zmiany tempa, szybkość czy wysokość wyskoku.

Zadbaj o zdrowy tryb życia

Rozpoczynając trening fizyczny warto pomyśleć o całkowitej zmianie trybu życia na zdrowszy: na przykład jednocześnie rzucając palenie lub zmieniając dietę, pilnując odpowiedniej ilości snu. Jeżeli zdecydujemy się na sam intensywny trening, jednocześnie kontynuując złe nawyki, może się okazać, że nasz organizm nie jest w stanie podołać narzucanym mu obciążeniom. Będziemy również w ten sposób marnować efekty ćwiczeń. Dobrym pomysłem może być skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty – zwłaszcza na początku treningów – którzy pomogą nam dobrać trening i dietę.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę