Kuchnia czy catering – co bardziej opłaca się w przedszkolu?

Miejsce na Twoją reklamę

Dzieci spędzają w przedszkolu bardzo dużą część dnia. Nic więc dziwnego, że muszą spożywać tam posiłki – o ile śniadania mogą bez trudu zjeść z domu, to obiady i inne posiłki powinny być im zapewnione na miejscu. Jeszcze do niedawna normą były więc stołówki – wraz z własną kuchnią. Okazuje się jednak, że nie jest to rozwiązanie najtańsze i lepszą opcją stać się może catering dla dzieci.

Przedszkolne posiłki dla każdego dziecka

Wiele dzieci – szczególnie tych najmłodszych, często spędza w przedszkolu czy żłobku nawet kilkanaście godzin dziennie. Po wydatkowaniu tak wielkich nakładów energii na naukę i zabawę, powinny więc one spożywać naprawdę pożywne posiłki. Dlatego też, rodzice decydują się na wykupowanie im dodatkowych posiłków (w przypadku dzieci z biedniejszych rodzin obiady często dofinansowuje samorząd). Kiedyś takie posiłki wydawane były niemal wyłącznie przez przedszkolną kuchnię. Obecnie takie rozwiązanie nie jest powszechne, za to coraz częściej pojawiają się usługi cateringowe. Czemu tak się dzieje? Dlatego, że przy cateringu często udaje się proponować rodzicom niższe ceny obiadów, niż w przypadku tych przygotowywanych przez stołówkę.

Wysokie koszty utrzymywania stołówek

Obecnie wiele placówek przedszkolnych przyznaje, że koszty utrzymania stołówek stały się nazbyt wysokie. Ich prowadzenie generuje wiele opłat co jest nieopłacalne – szczególnie w mniejszych placówkach. Do tego taka kuchnia wymaga zatrudnienia przynajmniej kilku osób, co prowadzi do jeszcze większych kosztów. Oczywiście stołówki nadal można znaleźć w wielu szkołach i przedszkolach, szczególnie w ich dużych zespołach (gdzie korzysta z nich naprawdę wiele osób).

Tyle, że tak duża liczba osób do wykarmienia i pośpiech nie zawsze przekładają się na smaczne posiłki. Dzieci pozostawiają swoje posiłki na talerzach, co przynosi z kolei straty rodzicom, którzy za nie płacą. Wszystko to pokazuje, że obiady przygotowywane przez stołówki (generujące wysokie koszty utrzymania) sprawiają, że w górę idą ceny samych obiadów. Taka sytuacja spotyka się zaś z niezadowoleniem rodziców, którzy nie chcą ponosić aż tak wysokich opłat. Rozwiązaniem takiego impasu może stać się catering dla przedszkola i każdej szkoły.

Czym charakteryzuje się catering?

Wbrew opinii wielu osób, taka opcja wcale nie wiąże się z tym podawane obiady są pod jakimiś względami gorsze. Wręcz przeciwnie, gotowe i przywiezione do przedszkola obiady niejednokrotnie mogą być smaczniejsze, niż te przygotowywane przez kucharzy znajdujących się na miejscu. Jest tak, ponieważ cateringiem zajmuje się obecnie naprawdę wiele firm – wybór jest więc duży i każda z nich, by pozyskać i utrzymać zaufanych klientów stara się, by jej dania były jak najlepsze.

Stąd też dostarczane do przedszkoli posiłki są smaczne, kolorowe i co najważniejsze – zróżnicowane dietetycznie. Do tego ich ceny nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać, co na pewno zadowala rodziców. Mają oni bowiem pewność, że ich dziecko zje codziennie zdrowy i pożywny, a jednocześnie nie nazbyt drogi posiłek. Będzie to po prostu obiad dobrej jakości. Ważne jednak, by zdecydować się na firmę cateringową z doświadczeniem, z dobrymi opiniami, bo będzie się mieć wtedy gwarancję, że będzie ona przygotowywać posiłki spełniające wszystkie normy żywnościowe. Catering stanie się więc korzystną zmianą dla wszystkich stron, to znaczy dla: przedszkola, rodziców, samorządów i oczywiście dla samych dzieci.

Catering dla dzieci – zalety

Wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć dokładnie, jakie zalety może przynieść wybór nie stołówkowej kuchni, ale właśnie cateringu.

Tak więc, catering:

  • zapewnia placówce indywidualną kalkulację cen posiłków, a koszty ich transportu zależne są od wielkości zamówienia oraz od odległości,
  • może przygotowywać posiłki według jadłospisu skonsultowanego z dietetykiem (co daje pewność, że dzieci otrzymują wszystkie niezbędne w ich wieku składniki odżywcze),
  • obejmuje dania mięsne, ale też jarskie oraz dietetyczne (bez glutenu, bez laktozy, itp.),
  • oferuje posiłki dla dzieci z różnymi chorobami dietozależnymi, takimi jak np. cukrzyca,
  • dostosowuje swoją ofertę do potrzeb poszczególnych grup wiekowych,
  • pozwala na wybór samych obiadów, ale bez problemu zapewnia także inne posiłki (elastyczna oferta może dotyczyć jednej szkoły czy przedszkola),
  • dania dostarczane są na miejsce albo w pojemnikach zbiorczych (i wtedy porcjuje się je w przedszkolu), albo w odpowiednio przygotowanych opakowaniach jednorazowych – zwykle zależne jest to od liczby zamawianych posiłków, ale też możliwości lokalowych konkretnej placówki,
  • bardzo często w cenę posiłku wliczone są opakowania jednorazowe, ale też sztućce (dzięki temu placówka szkolna/przedszkolna nie ma z tym problemu),
  • aby posiłki nie docierały na miejsce w niższej temperaturze firmy stosują specjalne pojemniki termiczne, które utrzymują obiady w optymalnej temperaturze.

Widać więc wyraźnie, że catering dla przedszkola posiada wiele zalet. Dlatego też, zarówno dyrektorzy jak i rodzice, nie powinni obawiać się, że będą to posiłki gorsze. Do tego, takie usługi pozwalają na zachowanie przystępnych cen obiadów, przy jednoczesnej wysokiej jakości wyżywienia. W wielu miejscach utrzymywanie stołówek jest bardzo kosztowne, bo wiąże się z opłatami za prąd i gaz, kupowaniem sprzętów, a także wykonywaniem drogich remontów (by przystosować kuchnie do obowiązujących wymogów sanitarnych). Taka sytuacja generuje zaś wyższe ceny posiłków. Skorzystanie z usług cateringowych pozwala zaś na zachowanie niskich kosztów, a jednocześnie gwarantuje naprawdę smaczne obiady.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę