Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Miejsce na Twoją reklamę

Szczoteczki do zębów różnią się nie tylko kolorem, ale kształtem oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Jakie cechy powinna mieć idealna szczoteczka do zębów i czym należy się kierować przy zakupie? Jaka szczoteczka wyczyści zęby najlepiej?

Zadanie szczoteczki do zębów

W obecnych czasach nikomu nie musi dentysta wyjaśniać, w jakim celu należy korzystać ze szczoteczki do zębów. Służy ona usuwaniu resztek pokarmowych, płytki nazębnej z zębów, dziąseł i języka, co z kolei zapobiega próchnicy oraz chorobom dziąseł.

Kryteria wyboru szczoteczki do zębów:

Szczoteczka do zębów powinna być dopasowana do wieku, wielkości jamy ustnej oraz indywidualnych potrzeb (np. osoby z ograniczoną sprawnością manualną potrzebują innej niż osoby sprawne). Ważny jest też dobór pod względem twardości włosia, kształtu główki, długości szyjki (tak, by dotrzeć również do zębów trzonowych), ergonomiczności rączki, a nawet kosztów, zwłaszcza w przypadku wymiany końcówek do szczoteczek elektrycznych.

Rodzaje szczoteczek:

1. miękkie, średnie i twarde – podział ze względu na twardość włosia,
2. manualne,
3. rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne,
4. soniczne,
5. ultradźwiękowe,
6. przeznaczone dla dzieci,
7. do zadań specjalnych.

Szczoteczki o różnej twardości włosia

Ze względu na twardość włosia są szczoteczki miękkie, średnie i twarde. Przy wyborze należy kierować się potrzebami indywidualnymi, takimi jak stan szkliwa, zębiny i dziąsła, a także ulubionymi potrawami oraz sposobem życia. Wrażliwe zęby, krwawiące dziąsła czy odsłonięte szyjki zębowe potrzebują szczoteczek miękkich, które ostrożnie wyczyszczą powierzchnie i nie będą ich dodatkowo uszkadzać. Szczoteczki twarde najskuteczniej usuną przebarwienie po kawie, winie czy papierosach, ale nadają się wyłącznie do zębów zdrowych. Szczoteczki średnie są uniwersalne. Sprawdzą się w czyszczeniu zębów, które nie sprawiają większych problemów i nie wymagają specjalnego postępowania.

Szczoteczki manualne

Są to najprostsze szczoteczki do podstawowej higieny jamy ustnej. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na rozmiar szczoteczki, wielkość główki (zwłaszcza w przypadku, gdy ma być to szczoteczka dla dziecka) oraz kształt rączki.

Szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne

Główki tych szczoteczek poruszają się w lewo i prawo, stąd ich nazwa. W wielu modelach dochodzi ruch dociskający do zębów (pulsacyjny).

Szczoteczki soniczne

Te szczoteczki posiadają podłużną główkę, są w wyglądzie podobne do tradycyjnych szczoteczek manualnych, pracują ruchem wymiatającym, z prędkością 30000-40000 razy na minutę. Są bardzo efektywne i skuteczne w czyszczeniu powierzchni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych oraz trudno dostępnych miejsc w obrębie stałych aparatów ortodontycznych.

Protetyka zębów w Jaką szczoteczkę wybraćSzczoteczki ultradźwiękowe

Szczoteczki te wytwarzają fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz, co daje 96000000 pulsacji na minutę, działają podobnie do sonicznych, są bardzo efektywne.

Szczoteczki dla dzieci

Szczoteczki przeznaczone dla najmłodszych są dopasowane rozmiarem, kolorystyką i wyglądem do małych rączek i ząbków. Dodatkowo są specjalne szczoteczki na okres wyrzynania się pierwszych zębów trzonowych, kiedy to powierzchnia żująca nowych zębów jest poniżej powierzchni zębów mlecznych. Szczoteczki te mają dłuższe kępki na początku główki, by w ten sposób łatwiej było szczotkować trudno dostępne powierzchnie.

Szczoteczki do zadań specjalnych

Do tej grupy należą szczoteczki usprawniające czyszczenie trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej:

  • międzyzębowe – konieczne w przypadku większych przestrzeni między zębami oraz u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. Ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru, gdyż za mała nie będzie skutecznie czyściła, a za duża podrażni brodawki międzydziąsłowe.
  • ortodontyczne – specjalistyczny produkt czyszczący zęby pod i nad zamkami aparatu.
  • jednopęczkowe – pomagają zadbać o miejsca, do których zwykłe szczoteczki nie są w stanie dotrzeć: zęby stłoczone czy wychylone z łuku.
  • do protez – są większe od normalnych szczoteczek, służą do czyszczenia protez, szyn, aparatów ortodontycznych. Protetyka wymaga od właściciela nowego uzębienia dbania o dobry stan protezy. Szczoteczki tego typu delikatnie usuwają osady, ale nie niszczą delikatnej powierzchni.
  • do czyszczenia języka – aby higiena jamy ustnej była kompletna, niezbędne jest regularne stosowanie skrobaczki do języka.

Odkażanie nowych szczoteczek

Na powierzchni nowych szczoteczek mogą znajdować się związki chemiczne będące pozostałością po procesie produkcji. Dlatego warto jest taką szczoteczkę odkazić przed pierwszym użyciem. Wystarczy polać ją zagotowaną, wrzącą wodą. Dobrze jest to również robić regularnie, by w ten sposób usuwać bakterie, które mogły nagromadzić się w międzyczasie.

Szczoteczka do zębów jest niezbędna do utrzymania perfekcyjnej higieny jamy ustnej, dlatego ważne jest, by była dobrana odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Bardzo często jeden rodzaj szczoteczki nie wystarczy. W razie wątpliwości zaufany stomatolog udzieli porady. Właściwie dobrana szczoteczka uchroni zęby i dziąsła przed negatywnymi skutkami (niedostateczne usuwanie płytki nazębnej, stany zapalne dziąsła, uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwe zęby) niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę