Jak chronić wzrok w codziennym życiu?

Miejsce na Twoją reklamę

Jak chronić oczu podczas podróży, podczas przebywania na co dzień w klimatyzowanym biurze? Które czynniki mają najbardziej zgubny wpływ na zdrowie naszych oczu? Poniżej garść wiedzy dla osób, które są zainteresowane ochroną swoich oczu!

Zespół CVS

Osoby spędzające w pracy 8 godzin przed komputerem powinny zadbać o swoje oczy tak samo jak sportowcy dbają o swoje kolana, czy lekarze o profilaktykę przenoszenia chorób zakaźnych. Niestety wiele osób o tym zapomina i naukowcy ukuli już termin: syndrom widzenia komputerowego, który rozwija się u coraz większej rzeczy osób pracujących regularnie przy komputerze. Zespół CVS obejmuje dolegliwości, takie jak osłabienie mięśni oka, wysuszenie spojówki, osłabienie ostrości widzenia, a także ból i swędzenie oczu. Często także pacjenci skarżą się na piasek pod powiekami. Problemy wzmagają się, gdy pracujemy w miejscu, w którym jest wykładzina dywanowa, wyciąg i klimatyzacja.

Krótkie przerwy w pracy przed komputerem

Jak zapobiegać problemom z oczami, spowodowanymi zbyt długim siedzeniem przed komputerem? Koniecznie trzeba robić sobie krótkie przerwy – regularnie co godzinę. Koniecznie też trzeba zadbać o wspomaganie nawilżania oka. W aptekach można kupić sobie krople do oczu, które zawierają sól fizjologiczną.

Jak uchronić wzrok przed zgubnym siedzeniem przed komputerem po 8 godzin dziennie? Poprawienie kondycji wzroku przyniesie nam siedzenie przy komputerze w taki sposób, aby za monitorem znajdowała się przestrzeń. Patrzmy czasami w dal, poza monitor – pozwoli to na odpoczynek mięśni skupionych wokół oczu, a także będzie zbawienne dla samej soczewki, która choć na chwilę będzie musiała zmienić kształt.

Koniecznie też zaprojektuj swoje stanowisko pracy tak, żeby nie musieć schylać się do komputera. Jeśli odbija się w nim światło, często będziemy się pochylali, nasilając zmęczenie wzroku i mięśni. W sklepach znajdziemy podkładki pod laptopy, pozwalające na optymalne ustawienie całego sprzętu.

Praca w biurze a oczy

Jednak nie sam komputer jest zagrożeniem dla naszych oczu. Podczas codziennej pracy w biurze szczególnie istotne jest, aby unikać pyłów. Pył pochodzą z wentylacji, są wzbijane z wykładziny dywanowej. Szczególnie szkodliwe dla oczu są pyły, które pochodzą z tonerów do drukarek. Z tego powodu w USA wiele biur wprowadziło do życia specjalne pomieszczenia do drukowania – znajdują się tam jedynie drukarki i nic więcej, a urządzenia te nie mają prawa bytu w przestrzeni biurowej, w której pracownicy spędzają większość dnia pracy.

Dlaczego klimatyzacja wysusza oczy?

Większość urządzeń, które chłodzą powietrze, nie mają regulatorów wilgotności. Dlaczego? Po prostu – takie urządzenia są tańsze. Dlatego zawalczmy jednak o to, aby w naszych biurach znajdowały się klimatyzatory z systemem podnoszącym poziom wilgotności w powietrzu. Klimatyzator bez wbudowanej opcji nawilżania powietrza zatrzymuje wodę pobieraną z zewnątrz. Ocenia się więc, że klimatyzatory bez nawilżaczy zubażają powietrze w biurze o wodę nawet o 40%.

Częste loty samolotem a zdrowie oczu

Częste podróże samolotem mogą działać na nasze oczy podobnie jak codzienne przesiadywanie w biurze, w którym klimatyzacja nie jest wyposażona w nawilżacz powietrza. Powietrze w samolotach jest bardzo suche – dlatego po wyjściu z kabiny czujemy się zmęczeni. Aby nie cierpiały na tym nasze oczy, należy koniecznie kupić sobie sól fizjologiczną, która pozwala na nawilżenie oka na czas lotu i bezpośrednio po nim. Z powodzeniem zapakujemy ją do bagażu podręcznego.

Ochrona oczu podczas pracy w open space

Praca w open space zwykle nie sprzyja oczom również z innych powodów. Podobnie jak w przypadku innych chorób, przebywanie w otwartej przestrzeni z dużą grupą osób szybko doprowadza do wzajemnego zarażania się chorobami o pochodzeniu wirusowym. Jeśli do pracy przyjdzie jedna osoba z zapaleniem spojówek, naraża tym samym kilkanaście innych na to, że do ich organizmów wnikną wirusy odpowiedzialne za zapalenie spojówek.

Zdecydowanie też niekorzystne jest spędzanie dużej ilości czasu w open space ze względu na to, że w takiej przestrzeni krążą najróżniejsze bakterie i wirusy, które sprzyjają rozwojowi chorób oka. Są to nawet wirusy wywołujące przeziębienie, czy wirusy związane z chorobami skóry. Podrażniają oko, a niekiedy raz przyjęte, nie chcą wydostać się poza organizm przez długie lata.

Tanie soczewki o przestarzałej technologii produkcji

Istnieje wiele mitów na temat tego, czy soczewki sprzyjają zdrowiu oczu, czy raczej doprowadzają do znacznego pogorszenia stanu oka. Zdecydowanie istnieje tutaj różnica między soczewkami nowoczesnymi, które pozwalają oczom oddychać, które są ultra lekki i elastyczne, a soczewkami starej generacji. Te starsze działały niekiedy jak mała płytka nakładana na oko. Mogły doprowadzić nawet do odklejenia się rogówki. Wiele może nam mówić fakt, że kiedyś noszenie soczewek przez osoby poniżej szesnastego roku życia było właściwie zakazane.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę