Jak dbać o oczy na co dzień?
|Oczy to narząd, który często ulega nadwyrężeniu. Skutkuje to najczęściej zaczerwienieniem, szczypaniem czy łzawieniem, a w przypadku częstej ekspozycji na szkodliwe czynniki – nawet pogorszeniem wzroku. Jak dbać o oczy, żeby jak najdłużej cieszyć się ich sprawnością? Kluczowym narzędziem pomagającym utrzymać dobrą jakość wzroku jest profilaktyka. Działanie “na zaś” pozwala być na bieżąco ze stanem oczu, a także spowalniać rozwój ewentualnych chorób.
Do podstaw w codziennej pielęgnacji oczu powinny należeć:
- minimalizacja szkodliwych czynników;
- zmiana niektórych nawyków;
- pełnowartościowa dieta;
- rutynowe badania u okulisty.
Jak często badać wzrok?
We wszystkich obszarach zdrowia ważne jest, żeby co jakiś czas sprawdzać swój stan u specjalisty. Najczęściej zaleca się, aby badanie wzroku przeprowadzać przynajmniej raz na rok. Okulista sprawdzi jego ostrość, zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz wykona inne badania, które pomogą na szybkie wykrycie nieprawidłowości. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych, które są szczególnie narażone na pojawienie się poważnych schorzeń oczu. Wiele z nich można na szczęście skutecznie zahamować, jeśli leczenie zostanie wprowadzone odpowiednio wcześnie.
Co szkodzi oczom?
Codziennie wykonywane czynności mogą mieć duży wpływ na stan oczu. Stała ekspozycja na niesprzyjające okoliczności może przynieść nawet długotrwałe konsekwencje dla narządu wzroku. Do najpowszechniejszych czynników powodujących problemy z oczami należą:
- długie godziny spędzane przed ekranem monitora czy telewizora;
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV;
- spędzanie dużej ilości czasu w nieprawidłowym oświetleniu – zarówno zbyt słabym, jak i zbyt mocnym;
- uboga w witaminy dieta;
- starzenie się;
- czynniki genetyczne.
Praca przy komputerze
Istnieje kilka sposobów, które pomagają oczom lepiej znosić pracę przed ekranem. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odległość od monitora, która powinna wynosić mniej więcej 70 cm. Ważne jest także usytuowanie oświetlenia, które nie powinno męczyć oczu dodatkowo, odbijając się od ekranu w stronę twarzy.
Co jakiś czas należy robić przerwę, podczas której wzrok powinien skupić się na czymś odległym, co pozwala go odprężyć. Równie ważne są ustawienia samego ekranu, który powinien być stabilny i wyraźnie prezentować treści.
Jeśli mimo powyższych porad oczy nadal są przesuszone, warto zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu, które można stosować w razie ewentualnej potrzeby.
Promieniowanie UV i nieprawidłowe oświetlenie
Zbyt duża ilość światła ma degenerujący wpływ na komórki światłoczułe oka. Szczególnie niebezpieczne jest promieniowanie słoneczne, dlatego podczas pogodnego dnia warto nosić okulary z filtrem UV. Jest to ważne nie tylko w sezonie letnim, ponieważ światło słoneczne potrafi razić równie mocno zimą. Również w pomieszczeniach powinno się zadbać o dobrą jakość oświetlenia, które nie powinno być ani zbyt intensywne, ani zbyt słabe.
Dieta na dobry wzrok
Odżywianie się ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Jest kilka składników odżywczych, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania oczu. Do takich należy witamina A (popularny beta-karoten), która pozwala przeciwdziałać pogarszaniu się wzroku oraz korzystnie wpływa na fotoreceptory, zapobiegając powstawaniu tzw. kurzej ślepoty. Beta-karoten wchłania się dobrze w towarzystwie witaminy E.
Spośród minerałów warto dbać o dostarczanie odpowiedniej dawki cynku, który dzięki wytwarzaniu rodopsyny, pośrednio wpływa na zdolność widzenia po zmierzchu. W schorzeniach plamki żółtej pomocna może okazać się luteina, która jest ogólnie polecana osobom, które w ciągu dnia mocno wytężają wzrok.
Wada wzroku pod kontrolą
W przypadku osób noszących okulary bardzo ważne jest, aby soczewki zawsze były dopasowane do wady wzroku. Źle dobrane mogą przyczynić się do jej pogłębienia, dlatego jeśli okulary przestają spełniać swoją funkcję – warto pozwolić, żeby optyk wymienił je na nowe. Dlatego tak istotne są częste wizyty u okulisty, które pozwolą szybko zauważyć zmiany i w porę na nie zareagować.