Działanie współczesnego kotła węglowego C.O.
|Kotły centralnego ogrzewania przeżywają rozkwit funkcjonalności. Skończyły się już czasy, gdy w kotłowniach stały stare żeliwne piece, w których paliło się całkowicie manualnie. Dziś nowoczesne rozwiązania pozwalają na całkowicie zautomatyzowany proces spalania, a dzięki temu oszczędzają nasz czas, paliwo opałowe, a także pieniądze. Nowoczesne kotły są wysoko skomputeryzowane, posiadają wiele dodatkowych urządzeń wykonawczych, czujników elektronicznych i jednostek sterujących. Dzięki temu mogą one pracować całkowicie bez obsługi przez bardzo długie okresy czasu.
Czym są kotły C.O. i jak działają?
Podstawowymi elementami z jakich stworzony jest współczesny kocioł centralnego ogrzewania jest nowoczesny korpus. Zależnie od wykonania może on całkowicie wykluczać możliwość ręcznego palenia, lub dopuszczać je w wyjątkowych sytuacjach po użyciu tak zwanego rusztu awaryjnego. To jednak dopiero początek. Kolejną istotną rzeczą jest podajnik węgla. Jest to bardzo duży pojemnik, do którego należy wsypać węgiel, a z którego paliwo jest później podawane bezpośrednio do palnika przez ślimacznicę lub tłok. Jedno napełnienie takiego pojemnika może wystarczyć nawet na dwa tygodnie palenia, co czyni taki kocioł prawdziwie bezobsługowym.
Dalsza lista części do kotłów ciągle jest bardzo długa. Całą tą maszynerią musi coś sterować i w tym celu stosuje się wysoko skomputeryzowane sterowniki pieców centralnego ogrzewania. Nowoczesne jednostki sterujące posiadają nawet ekrany dotykowe i działają pod kontrolą systemów operacyjnych takich jak linux, lub bardziej popularnych w dzisiejszych czasach android.
Jak działają jednostki sterujące nowoczesne kotły C.O.?
Jednostki sterujące sprawują kontrolę nad całą resztą urządzeń wykonawczych, a także zbierają informacje z wielu czujników rozmieszczonych w urządzeniu. Kontrolowana jest praca pompy centralnego ogrzewania, a także pompy ładowania zbiornika centralnej wody użytkowej (CWU). Za pomocą specjalnego siłownika sterowany jest zawór mieszający trójdrożny lub czterodrożny.
Kontrolowana jest również dmuchawa do pieca, której działanie powoduje zwiększenie płomienia w palenisku i wyciągnięcie dodatkowych kilowatów mocy z kotła. Wszystko to działa całkowicie bez naszej kontroli, jedynym zadaniem które musimy wykonać to zaprogramować jednostkę sterującą na początku okresu grzewczego. Programowanie odbywa się poprzez ustawienie odpowiednich wartości, typu czas podawania paliwa, czas postoju, maksymalna temperatura jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniach, częstotliwość cyklów pracy dmuchawy, temperatura ładowania zbiornika cwu i wiele innych.
Dlaczego warto zainwestować w kotły C.O.?
Wstępne ustawienie parametrów pracy kotła w jednostce sterującej może zająć trochę czasu i wymagać pewnych eksperymentów, ale gdy już to zostanie wykonane możemy cieszyć się bezobsługową pracą naszej kotłowni przez cały sezon grzewczy. W pomieszczeniach będzie panować odpowiednia temperatura, woda z kranu nie będzie zbyt zimna ani zbyt gorąca, a zużycie paliwa będzie na zaskakująco ekonomicznym poziomie. Wszystkie te zdobycze współczesnej techniki spowodowały, że ogrzewanie domu węglem stało się proste, łatwe i przyjemne.