Co to jest protetyka stomatologiczna?

Miejsce na Twoją reklamę

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się możliwie jak najbardziej wiernym odtwarzaniem naturalnych warunków w obrębie zgryzu pacjenta. Ta dziedzina zajmuje się nie tylko odtwarzaniem braków w uzębieniu, lecz także korektą nieprawidłowego kształtu zębów i odbudową ich zniszczonych koron. Protetyka to również korekta nieprawidłowego zgryzu i rehabilitacja osób, które potrzebują protez pooperacyjnych i epitez.

protetyka stomatologiczna poznań

Uzupełnienia protetyczne – jakie są rodzaje?

Uzupełnienia protetyczne wykorzystywane współcześnie do uzupełnienia braków w uzębieniu lub w razie potrzeby spowodowanej znacznym uszkodzeniem czy defektem zęba mogą być stałe lub ruchome.

Do protez stałych zalicza się licówki porcelanowe, wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe, a także mosty. Pacjent nie może samodzielnie wyjąć takich protez z ust. Jeśli chcemy poprawić wygląd zębów, a nie są one bardzo uszkodzone, to dobrym wyjściem są licówki. Pozwalają one zakryć wszelkie niedoskonałości zębów; przebarwienia wynikające z różnych przyczyn, a także odbudować ich nieduże fragmenty. Również osoby, które nie są zadowolone z kształtu zęba, korzystają z możliwości, jakie dają licówki. Te cienkie porcelanowe listki nakładane na licowe powierzchnie zębów są bardzo popularne wśród aktorów i osób pracujących w show-biznesie.

Korony oraz mosty – popularne rodzaje protezy zębowej

Do często stosowanych protez zębowych z pewnością należą korony – wykonywane są z różnych materiałów – wyróżniamy korony ceramiczne, kompozytowe, akrylowe, a także licowane materiałami, które imitują naturalną barwę zębów pacjenta. Wybór korony to kwestia indywidualna, uzależniona od możliwości finansowych osoby, która decyduje się na taką protezę, a także od tego, w którym miejscu m być ona założona. Na pewno korony odbudowujące widoczne zęby powinny wyróżniać się pod względem estetycznym.

Jeśli chce się uzupełnić brak kilku zębów, to dobrym wyjściem jest most – czyli uzupełnienie wieloczłonowe, które może być zastosowane w przypadku, gdy można go oprzeć na naturalnych zębach. Obecnie można wybierać spośród wielu rodzajów mostów – pełnoceramicznych, licowanych porcelaną, adhezyjnych czy na przykład adhezyjnych na włóknie szklanym.

Protezy stomatologiczne ruchome – czym się charakteryzują?

Protezy stomatologiczne ruchome to takie, które ich właściciel może bez problemu sam wyjmować i zakładać. Wśród nich znajdują się protezy akrylowe standardowe lub na miękkim podłożu. Można też decydować się na protezę szkieletową klamrową lub bezklamrową, czyli z zastosowaniem zatrzasków i zasuw. Protezę ruchomą można dodatkowo podścielić, dzięki czemu wzrasta komfort pacjenta.

W protetyce niezmiernie ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta i zapewnienie mu optymalnego komfortu. Oczywiście obowiązuje zasada głosząca, że im droższe materiały, z których wykonana jest proteza, tym większa jest wygoda. Jednak liczy się także doświadczenie protetyka i dbałość o każdy najmniejszy szczegół protezy, którą ktoś ma nosić w swojej jamie ustnej. Ważne jest też, aby w odpowiedni sposób pielęgnować protezy, zarówno te stałe, jak i ruchome. W przeciwnym razie efekt będzie krótkotrwały.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę