Czy okulary poprawiają wzrok?

Miejsce na Twoją reklamę

Wiele rad co do okularów można znaleźć w internecie. Jednak zawsze warto mieć na uwadze, że nie zawsze są one słuszne. Wzrok jest jednym z naszych zmysłów, niezbędnym nam do życia. Jeżeli dobrze się o niego dba, można cieszyć się nim przez całe życie. Większość osób z wadami wzroku zastanawia się zatem, jaki wpływ na wzrok mają okulary. Część z nich uważa, że ich noszenie może popsuć wzrok i pogłębić wadę, inni z kolei uważają, że jeżeli nosi się okulary, mogą one zmniejszyć wadę. Jak jest zatem tak naprawdę?

Czy okulary poprawiają wzrok?

Trwała naprawa wzroku jest możliwa tylko za pomoc laserowej korekcji wzroku. Żadne szkła kontaktowe ani okulary progresywne nie sprawią, że wada zmniejszy się lub całkowicie zniknie. Szkła korekcyjne służą jedynie do tego, aby widzieć lepiej w momencie, kiedy je nosimy. Oczywiście często można spotkać się z opinią, że jeżeli nosi się okulary regularnie, mają one korzystny wpływ na wzrok. Jednak niestety nie jest to prawdą. Jeżeli na stałe chcemy poprawić jakość wzroku lub skorygować posiadaną wadę, należy zainteresować się laserową korekcją wzorku. Niektóre wady mogą być usuwane lub zmniejszane w ten sposób. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od rodzaju wady, indywidualnych predyspozycji oraz ogólnego stanu zdrowia.

Dlaczego należy nosić okulary?

Chociaż okulary nie poprawiają wzroku, lekarze zalecają je nosić. Z czego wynika ta zależność? Otóż jest kilka powodów, dla których noszenie okularów lub szkieł kontaktowych jest konieczne. Oto one:

 • Okulary zapobiegają męczeniu się wzroku — w przypadku kiedy ktoś ma nawet niewielką wadę wzroku, funkcjonowanie bez okularów może wymagać bardzo intensywnego wytężania wzroku, a co za tym idzie długotrwałego zmęczenia.
 • Okulary zapobiegają dalszemu postępowi wady — zmęczone i nadwyrężone oczy bardziej są narażone na pogłębianie się wady, którą posiadają. Zatem okulary nie zmniejszają wady, ale zapobiegają jej pogłębianiu się.
 • Okulary zapewniają codzienny komfort — okulary poprawiają jakość życia oraz zapewniają lepsze widzenie na co dzień osobom z wadami.
 • Okulary zapewniają bezpieczeństwo — noszenie okularów zapewnia bezpieczeństwo np. podczas jazdy samochodem i innych czynności, które wymagają uważnego wzroku.
 • Okulary są alternatywą do operacji — okulary umożliwiają funkcjonowanie bez operacji lub laserowej korekcji wzroku osobom, które nie chcą lub nie mogą się jej poddać.

Okulary pogarszają wzrok?

Często słyszy się także mit, że okulary pogarszają wzrok lub sprawiają, że wada się pogłębia. Nie jest to prawda. Często zdarza się, że po długotrwałym noszeniu okularów lub soczewek wzrok nie może od razu przystosować się do warunków po ich zdjęciu. Wówczas może się wydawać, że lepiej widziało się przed założeniem okularów, niż po ich zdjęciu. Nie jest to jednak spowodowane szkodliwym działaniem okularów. Wynika to z faktu, że oczy muszą się przystosować do funkcjonowania w wytężonym trybie, czyli takim, w jakim funkcjonowały przed założeniem szkieł korekcyjnych. Oczywiście mimo to zdarza się tak, że wzrok pogarsza się mimo noszenia okularów. Jednak warto zaznaczyć, że jest to często niezależne od noszenia okularów. Co więcej, bardzo często wada mogłaby postępować jeszcze szybciej, gdyby nie poprawiające wzrok szkła. Dobór odpowiednich szkieł skonsultowany z okulistą z pewnością nie zaszkodzi oczom.

Oprawki okularowe

Jak dbać o wzrok?

Bez względu na to, czy mamy wadę wzroku, czy też nie, o oczy trzeba dbać. Oczy będą w lepsze formie, jeżeli będziemy stosować się do następujących rad:

 • prowadź dietę bogatą w witaminy A, C i E, cynk, kwasy omega-3, luteinę i zeaksantynę;
 • prowadź zdrowy tryb życia — ćwicz, spędzaj czas na świeżym powietrzu itp.;
 • dbaj o sen, zapewniając odpowiednią liczbę godzin na odpoczynek;
 • zapewnij oświetlenie nieszkodliwe dla oczu,
 • nie spędzaj całych dni przed monitorem — jeżeli pracujesz przed komputerem, resztę dnia spędź w inny sposób;
 • regularnie badaj wzrok;
 • jeżeli nasz wadę wzroku dobierz odpowiednie szkła korekcyjne.

Dla wzroku podobnie, jak dla całego ciała, najważniejsze jest prowadzenie zdrowego trybu życia.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę