Szczoteczka elektryczna czy soniczna – którą wybrać?
|Aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy regularnie myć zęby, a w tym z pewnością pomoże nam odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów. Oczywiście wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej ma wiele czynników, takich jak chociażby zdrowa dieta czy regularne wizyty u stomatologa, ale to właściwa higiena jamy ustnej najbardziej decyduje o tym w jakim stanie jest nasze uzębienie. I dlatego wybór odpowiedniej szczoteczki jest tak ważny, a należy zauważyć, że zadanie to wcale nie jest łatwe, bowiem obecnie na rynku mamy mnóstwo ich rodzajów. Najczęściej polecane są szczoteczki elektryczne lub soniczne. Którą z nich zatem wybrać i czym się kierować?
Rodzaje szczoteczek eklektycznych
Ze względu na mechanizm działania głowicy szczotkującej wyróżnia się szczoteczki elektryczne:
• rotacyjne – są to klasyczne szczoteczki elektryczne, które wyposażone są w szybko rotującą głowicę. Wykonuje ona z bardzo dużą prędkością ruchy obrotowe, czyszcząc w ten sposób powierzchnię zębów;
• soniczne – to nowsza wersja szczoteczek elektrycznych, które zostały dodatkowo wyposażone w ruch pulsacyjny, emitujący ultradźwięki, dzięki czemu wydajniej walczą z płytką nazębną.
Zalety szczoteczek elektrycznych
Szczoteczka elektryczna, dzięki funkcji wibracyjnej, czyści znacznie dokładniej i skuteczniej zęby niż tradycyjna. Jej dodatkowym plusem jest to, że skraca również czas szczotkowania, ponieważ możliwe jest wykonanie o wiele większej ilości ruchów, niż w przypadku zastosowania szczoteczek tradycyjnych, co z pewnością ma znaczenie w przypadku stosowania ich przez dzieci. Ponadto szczoteczki elektryczne lepiej radzą sobie z dotarciem do trudnodostępnych miejsc i szczelin między zębami.
Należy wziąć pod uwagę, że są one jednak znacznie droższe niż tradycje, choć w ostatecznym rozrachunku i tak opłaca się zainwestować w szczoteczkę elektryczną. A to dlatego, że można ją tasować przez bardzo długi czas – regularnej wymianie podlegają jedynie końcówki, a te nie są już tak kosztowne. Poza tym z urządzenia mogą korzystać inni domownicy, a to za sprawą właśnie wymiennych końcówek.
Musimy pamiętać, że szczoteczka elektryczna musi być podłączona do źródła prądu. Jeśli działa w oparciu o baterię, to należy pamiętać o regularnym jej ładowaniu.
A może czas na szczoteczkę soniczną?
Szczoteczka soniczna to udoskonalona wersja klasycznej szczoteczki elektrycznej. Nie wykonuje ona ruchów oscylacyjno-rotacyjnych a pulsacyjne, dzięki czemu jest znacznie skuteczniejsza. Przeciętna szczoteczka soniczna wykonuje 30 tys. ruchów na minutę, a modele z górnej półki cenowej nawet 62 tys., pozwalać tym samym na naprawdę dokładne mycie naszych zębów. Choć trudno wyobrazić sobie taką prędkość to efekty widoczne są na naszych zębach.
Na rynku mamy wiele modeli tego typu szczoteczek, które różnią się między sobą nie tylko skutecznością, ale również stosowanymi w nich dodatkami. Każdy więc może dobrać coś do swoim potrzeb, nawet najbardziej wymagający użytkownicy, bowiem niektóre są naprawdę zaawansowane technologicznie.
Producenci przekonują, że zgodnie z badaniami czyszczenie soniczne pozwala usunąć także płytkę nazębną, znajdującą się poza zasięgiem włosia. A dodatkowo szczoteczki soniczne, w porównaniu z manualnymi, pozwalając zmniejszyć stopień zapalenia oraz ograniczyć krwawienie dziąseł. Są też delikatniejsze niż elektryczne – nie powodują recesji dziąseł, a więc obniżania się ich linii oraz odsłaniania korzeni zębów.
Szczoteczka elektryczna czy soniczna, którą wybrać?
Wybór odpowiedniej szczoteczki zależy przede wszystkim od naszych potrzeb, no i możliwości finansowych.
Zadaniem szczoteczki jest przede wszystkim usunięcie płytki nazębnej, która tworzy się na powierzchni zębów w postaci lepkiego, bezbarwnego złogu bakterii z resztek pokarmu, płynów i silny. Przyczynia się również do wybielania zębów. Zatrzymuje ona przebarwienia, osłabia zęby, a także prowadzi do chorób dziąseł. Innym problemem jest kamień nazębny, który ścisłe przylega do zębów w postaci kryształów powstałych z połączenia wapnia i fosforanów. Utrudniają one bardzo pozbycie się baterii, a usunięte mogą być jedynie przez dentystę.
Przed powstaniem płytki nazębnej i kamienia nazębnego może uchronić nas regularne i prawidłowe szczotkowanie, najlepiej z użycie szczoteczki elektrycznej lub sonicznej.
Szczoteczka elektryczna jest tańszym, ale z pewnością skutecznym rozwiązaniem. Jest znacznie lepsza i wygodniejsza niż tradycyjna. Natomiast szczoteczka soniczna jest jej ulepszoną wersją, a więc siłą rzeczy jest skuteczniejsza. Niestety jest też droższa. W przypadku modeli z wyżej półki różnica cenowa jest naprawdę duża. Nie mniej jednak jest to lepsza propozycja, zwłaszcza dla osób, które mają notoryczne problemy z zębami. Szczoteczka soniczne perfekcyjnie doczyści zęby, okolice przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonki dziąsłowe. Zapobiegnie też cofaniu się dziąseł oraz nadmiernemu wycieraniu się szkliwa. Jej wysoką cenę rekompensuje fakt, iż można zaoszczędzić sporo czasu przy szczotkowaniu, no i z pewności jest to inwestycja długoterminowa.