Bieganie zimą – zalety, wady, przygotowanie

Miejsce na Twoją reklamę

Podczas ciepłych miesięcy znacznie chętniej wychodzimy na zewnątrz i jesteśmy bardziej aktywni fizycznie. Bez wątpienia bieganie podczas sprzyjającej pogody jest znacznie przyjemniejsze niż w czasie zimowej aury, jednakże jest to świetny sposób na poprawę swojej kondycji i nastroju. Jako, że w okresie zimowym brakuje nam słońca i zazwyczaj także ruchu, warto się przełamać i regularnie uprawiać jakiś sport. Bieganie jest jednym z najtańszych rozwiązań, gdyż nie ma potrzeby kupowania żadnych dodatkowych sprzętów, wykupowania karnetu czy też nawet jechania gdziekolwiek samochodem. Wystarczy dobrze się ubrać i wyjść z domu. Biegać można praktycznie wszędzie i o każdej porze dnia. Czy rzeczywiście warto i jak się do tego odpowiednio przygotować?

Bieganie zimą – jakie płyną z tego korzyści?

Nie bez powodu mówi się o tym, że sport to zdrowie. Latem i wiosną, a także wczesną jesienią jesteśmy znacznie bardziej skłonni do bycia aktywnymi fizycznie. Nie oznacza to jednak, że wraz z nadejściem zimowych dni powinniśmy rezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz. Regularne treningi podczas niesprzyjających warunków hartują ciało, poprawiają samopoczucie i zmniejszają ryzyko wystąpienia rożnego typu schorzeń. Spędzając większą część dnia w zamkniętych pomieszczeniach, wręcz wskazane jest wyjście na świeże powietrze i dotlenienie organizmu. Bieganie tak naprawdę nic nie kosztuje, a z tej aktywności fizycznej płynie szereg korzyści. Podczas pokonywania ścieżek zasypanych śniegiem bardziej wzmacniamy mięśnie, gdyż potrzebne jest do tego znacznie więcej wysiłku niż podczas biegania po suchym chodniku. Wykonanie porządnego treningu to z kolei szybsze pojawienie się efektów i poprawienie swojej kondycji oraz większa satysfakcja. Ponadto podczas zimowych przebieżek można podziwiać piękne widoki. Jest też większy spokój i cisza. Ponadto śliska powierzchnia jest świetną okazją do udoskonalenia swojej techniki biegania. Z kolei śnieg i lód stanowią nie tylko pewne wyzwanie, ale i urozmaicenie dotychczasowych treningów.

A co z minusami biegania zimą?

Każdy medal ma dwie strony i w przypadku biegania zimą również trzeba liczyć się z pewnymi wadami. Niezaprzeczalnym minusem zimowych przebieżek jest z całą pewnością niesprzyjająca pogoda i mróz. Czasami jest nie tylko zimno, ale wręcz mocno pada i straszy siarczysty mróz. Oczywiście nie ma sensu biegania podczas zawieruchy, jednakże wystarczy się odpowiednio ubrać (osłonić uszy, dłonie i ścięgna Achillesa). Jeśli jednak powietrze jest zbyt mroźne, to mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Wówczas najlepiej jest odpuścić sobie ten jeden trening czy też po prostu skorzystać z bieżni na siłowni. Kolejnym utrudnieniem podczas zimą jest przemakanie butów podczas deszczu czy tez biegania po kałużach. Jest tez ślisko, a więc łatwiej jest się poślizgnąć na lodzie czy mokrym śniegu. Pewną niedogodnością może być także to, że znacznie szybciej robi się ciemno. Jeśli zatem nie chcemy gdzieś utknąć w ciemnościach i zimnie, to należy mieć zawsze ze sobą odblaski. W przypadku biegania po lesie czy też w jakimś niezbyt dobrze oświetlonym terenie, najlepiej jest wybrać się na trening w pierwszej połowie dnia dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.

Bieganie zimą

Jak się przygotować do zimowych przebieżek?

Podczas zimowych treningów na zewnątrz warto zainwestować w bieliznę termoaktywną. Chodzi tutaj o bieliznę wykonaną z tkanin szybko odprowadzających wilgoć i jednocześnie utrzymujących odpowiednią ciepłotę ciała. Dzięki bieliźnie termalnej można uchronić się przed nieprzyjemnym uczuciem mokrego ciała i wyziębieniem organizmu. Niezwykle ważna jest również ochrona głowy. Najlepsza będzie czapka biegowa na okres zimowy, która dobrze zakryje uszy. Podczas naprawdę zimnych dni warto założyć kominiarkę dla biegaczy. Nie można zapomnieć także o rękawiczkach, które uchronią nas przed wysuszeniem i przemarznięciem skóry na dłoniach. Jeśli chodzi zaś o buty, to świetną opcją będą modele stworzone z myślą o osobach biegających po śniegu. Podeszwa obuwia nie może ślizgać się po powierzchni i musi zapewniać dobrą przyczepność. W przypadku zwykłych butów można założyć na nie nakładki trekkingowe. Nie bez znaczenia są również odpowiednie skarpetki, które utrzymają ciepło i będą dobrze odprowadzać wilgoć. Warto pomyśleć także o nałożeniu ochronnego kremu na odsłonięte partie skóry. Zaleca się także ubierać na cebulkę – bielizna termalna, bluza i kurtka do biegania.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę