Pieczenie domowego chleba krok po kroku
|Chleb jest podstawowym pożywieniem w wielu kulturach. Można go spożywać samodzielnie, stosować jako składnik innych potraw lub podawać jako część posiłku. Chleb często podaje się z masłem lub margaryną oraz dżemem, lub marmoladą. Pieczenie chleba domowego to wielowiekowa tradycja. Jest to sztuka przekazywana z pokolenia na pokolenie, a każdy piekarz dodaje do niej swój własny akcent. W tym artykule omówimy kroki niezbędne do upieczenia własnego bochenka chleba od podstaw.
Domowy chleb krok po kroku
Pieczenie chleba nie musi być trudne. Wykonaj te proste kroki, aby upiec bochenek chleba jak profesjonalista!
- Zdobądź składniki! Robiąc chleb od podstaw, zadbaj o to, żeby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową, aby dobrze się ze sobą połączyły. Istnieje wiele różnych rodzajów chleba, ale domowy chleb nie może się udać bez: drożdży, soli, cukru i mąki.
- Zrób ciasto! Wymieszaj drożdże i wodę w misce i odstaw na pięć minut, aż się spieni. Dodaj sól i cukier do mieszanki i dobrze wymieszaj. Stopniowo dodawaj mąkę, aż powstanie ciasto. Wyrabiaj ciasto na posypanej mąką powierzchni przez 10 minut lub do uzyskania elastyczności.
- Niech wyrośnie! Przykryj ciasto folią lub ręcznikiem i pozostaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej przez 1 godzinę, lub do podwojenia objętości.
- Upiecz domowy chleb! Nagrzej piec do chleba do temperatury około 200°C i piecz przez 30 – 40 minut.
Chleb można wypiekać ręcznie lub mikserem elektrycznym. Może być wykonany w małych ilościach, od podstaw lub z dużych partii, które zostały zamrożone do późniejszego wykorzystania.
Jaką mąkę do chleba wybrać?
Chleb można wypiekać z różnych rodzajów mąki, takich jak mąka razowa, żytnia czy orkiszowa. Rodzaj wypiekanego chleba będzie zależał od rodzaju używanej mąki. Na przykład, jeśli chcesz zrobić domowy chleb pszenny, powinieneś użyć mąki uniwersalnej lub zwykłej mąki, a do ciemnego chleba użyj mąki razowej lub żytniej. Ilość drożdży różni się również w zależności od rodzaju pieczywa. Jeśli jest to biały chleb domowy, potrzebuje mniej drożdży niż brązowy bochenek. Ten drugi zawiera więcej cukru, co pomaga w procesie fermentacji.
Mąka chlebowa ma wyższą zawartość glutenu niż mąka uniwersalna, co zapewnia ciastu większą elastyczność. Ułatwia to rozciąganie ciasta na bochenki bez rozrywania go. Mąka chlebowa zawiera również więcej białka, dzięki czemu ciasto lepiej rośnie i tworzy ładną skórkę.
Jeśli chcesz, aby chleb był gęstszy i miał bardziej orzechowy smak, lepszymi opcjami są mąki pełnoziarniste lub żytnie. Mąka żytnia ma bardzo wyrazisty smak i aromat, który odróżnia ją od innych rodzajów mąki. Chleb z mąki żytniej można wypiekać na wiele sposobów. Niektórzy lubią robić to z pełnego ziarna żytniego, a inni lubią używać mielonej mąki żytniej. Jednym z popularnych rodzajów chleba z mąki żytniej jest pumpernikiel, który ma ciemną skórkę i jasne wnętrze.
Mąka pełnoziarnista jest wytwarzana przez mielenie całych jagód pszenicy na drobny biały proszek. Następnie przesiewa się go w celu usunięcia otrębów i zarodków. Rezultatem jest biały proszek, który zawiera wszystkie składniki odżywcze zawarte w ziarnach pszenicy. Natomiast brakuje mu błonnika z powodu usunięcia otrębów i zarodków. Mąka pełnoziarnista zawiera więcej białka niż mąka uniwersalna, ponieważ zachowuje kiełki pszenicy bogate w białko, minerały i kwasy tłuszczowe. Pieczywo pełnoziarniste ma wiele zalet zdrowotnych, ale jedną z najpopularniejszych jest to, że obniża poziom cholesterolu.
W czym upiec chleb?
Piec chlebowy to rodzaj piekarnika, który został zaprojektowany specjalnie do pieczenia chleba. Istnieje wiele różnych rodzajów domowych pieców do wypieku, ale wszystkie mają ze sobą coś wspólnego. Do budowy pieca chlebowego będziesz potrzebować izolacji, aby utrzymać ciepło wewnątrz piekarnika, a także komina, aby wypuszczać dym z palącego się drewna. Rodzaj zastosowanej izolacji będzie zależał od tego, jak duży jest Twój domowy piec chlebowy i jakie materiały izolacyjne są dostępne w Twoim miejscu zamieszkania. Wielkość piekarnika zależy od tego, ile chleba chcesz upiec na raz i jak długo wyrośnie Twoje ciasto.
Istnieją dwa główne typy pieców chlebowych: budowlane i tradycyjne. Piece chlebowe budowlane są przeznaczone do pieczenia dużych ilości ciasta, podczas gdy tradycyjne są bardziej odpowiednie do pieczenia mniejszych ilości. Domowy piec chlebowy to najtańsza opcja, ale trzeba być gotowym na włożenie w to czasu i wysiłku, ponieważ trudniej jest też utrzymać go w stałej temperaturze. Piece chlebowe budowlane są drogie, ale dłużej trzymają temperaturę i są bardziej wydajne w podgrzewaniu ciasta. Dodatkową zaletą jest możliwość pieczenia innych produktów, takich jak pizze lub ciasta.
Jak przechowywać chleb po upieczeniu?
Ważne jest, aby wiedzieć, jak przechowywać chleb do długotrwałego użytku. Niektórzy przechowują chleb w lodówce, inni wolą zamrażarkę. Po upieczeniu chleb należy schłodzić przez co najmniej dwie godziny przed przechowywaniem w hermetycznym pojemniku. Zapewni to, że chleb nie stanie się spleśniały lub nieświeży. Zawsze przechowuj chleb w ciemnym miejscu z dobrą wentylacją.
Jeśli chcesz przechowywać domowy chleb w lodówce, umieść go w plastikowej torbie i ciasno owiń folią spożywczą. Pomoże to zachować świeżość chleba do dwóch tygodni. Zamrażarka jest zazwyczaj najlepsza do przechowywania domowego chleba, ponieważ zachowuje świeżość do sześciu miesięcy. Jednak ta metoda wymaga dużo miejsca w zamrażarce i nie jest praktyczna dla gospodarstw domowych z ograniczoną przestrzenią do przechowywania. Jeśli chcesz przechowywać domowy chleb w zamrażarce, owiń go szczelnie folią spożywczą. Następnie umieścić na blasze do pieczenia przed włożeniem do zamrażarki. Pomoże to zapobiec gromadzeniu się wilgoci na bochenku domowego chleba i powodowaniu oparzeń zamrażarki.