Czy zielona herbata jest dobra na odchudzanie?

Miejsce na Twoją reklamę

Zielona herbata jest ceniona od tysiącleci za swoje prozdrowotne właściwości. Nazywana często “napojem młodości” zyskała w ostatnim czasie na dużej popularności, głównie z uwagi na fakt, że wspomaga odchudzanie i proces detoksykacji organizmu. Bez wątpienia zielona herbata powinna zagościć w codziennym menu osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów, ale również tych ceniących sobie zdrowy styl życia. Należy jednak podkreślić, że sama zielona herbata nie zapewni spektakularnych efektów. Do tego potrzebna jest zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.

zielona herbata

Zielona herbata a odchudzanie – dlaczego warto ją pić

Zielona herbata pita w rozsądnych ilościach (nie więcej niż 5 filiżanek dziennie) reguluje procesy przemiany materii, zmniejsza apetyt oraz hamuje wchłanianie się tłuszczów z pożywienia. Działa moczopędnie, więc sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn. W związku z czym zielona herbata działa wspomagająco odchudzanie. Poza tym przeciwdziała tworzeniu się cellulitu i wspomaga walkę z nim. Udowodniono, że picie zielonej herbaty zapobiega występowaniu tak zwanego efektu jo-jo po zakończeniu diet odchudzających. Zielona herbata podnosi również odporność organizmu, co również pozostaje nie bez znaczenia podczas odchudzania.

Warto jednak zaznaczyć, że zieloną herbatę warto pić nie tylko dlatego, że wspomaga odchudzanie. Zawiera wiele minerałów i makroelementów, takich jak fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk, mangan oraz witaminy – A, B, B2, C, E, K, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Ponadto zielona herbata może działać pobudzająco jak kawa, dzięki zawartości teiny (herbacianej kofeiny) lub relaksująco i uspokajająco (napar z drugiego parzenia) dzięki zawartości taniny.

Podczas odchudzania zaleca się picie zielonej herbaty liściastej przede wszystkim na noc. Powinien być to napój przygotowany z drugiego naparu – z uwagi na mniejsze stężenie teiny. Niemniej jednak można ją pić o dowolnej porze.

Odchudzająca moc katechin (EGCG)

Zielona herbata swoje właściwości odchudzające zawdzięcza przede wszystkim dzięki zawartym w niej najsilniejszym antyoksydantom – katechinom. Dokładnie chodzi o galusan epigalokatechiny (EGCG), który przyspiesza procesy przemiany materii poprzez zwiększenie aktywności enzymów trawiennych i zmniejsza apetyt. Poza tym hamuje wchłanianie się tłuszczów z pożywienia, a poprzez nasilenie termogenezy przyspiesza ich utlenianie się. Katechiny (EGCG) wpływają na zmniejszenie ilości i objętości komórek tkanki tłuszczowej, co sprzyja jej redukcji i wspomaga odchudzanie. Zwłaszcza kiedy proces odchudzania obejmuje regularną aktywność fizyczną, wówczas zielona herbata skutecznie wspomaga walkę z zbędną tkanką tłuszczową. Należy jednak podkreślić, że różnego typu używki (papierosy, alkohol) znacznie obniżają działanie katechin. Podczas odchudzania warto więc z nich zrezygnować.

Polifenole wspierające pracę układu krążenia a odchudzanie

Zielona herbata zawiera również cenne polifenole, które między innymi wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Zmniejszają poziom cholesterolu LDL (złego) oraz trójgrycelidów. Polifenole przeciwdziałają odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych, co z kolei wpływa na zwiększenie ich przepuszczalności. Sprawnie funkcjonujący układ krążenia sprzyja odchudzaniu i redukcji tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania do stosowania zielonej herbaty

Zielona herbata a odchudzanie – tak, ale nie w nadmiarze i nie dla wszystkich. Należy podkreślić, że herbata ta pita w dużych ilościach może zaszkodzić – np. niesie ryzyko anemii, może podrażnić żołądek, wypłukuje wapń z organizmu (ryzyko osteoporozy). Na zieloną herbatę powinny uważać choćby:

  • kobiety w ciąży, ponieważ zaburza ona wchłanianie kwasu foliowego, co niesie ryzyko zaburzeń układu nerwowego u płodu;
  • kobiety karmiące piersią – może zaburzać laktację a nadmiar teiny źle wpływa na rozwój dziecka;
  • osoby leczące się na nadciśnienie – zielona herbata osłabia działanie leków na nadciśnienie.

Herbata konopna – dlaczego warto ją pić?

Herbata konopna to rodzaj herbaty, która jest wytwarzana z liści i pąków konopi. Jest używana od wieków w różnych kulturach w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Korzyści z herbaty konopnej są liczne. Herbatę konopną można stosować, aby pomóc w trawieniu, zmniejszyć lęk, poprawić jakość snu, ustabilizować poziom cukru we krwi i nie tylko. Niektórzy używają jej również jako alternatywy dla kawy lub czarnej herbaty, ponieważ zawiera mniej kofeiny niż te napoje.

Herbatę konopną przygotowuje się przez moczenie liści i pąków w gorącej wodzie przez kilka minut. Im dłużej ją zaparzasz, tym silniejszy będzie smak.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę