Co to jest leczenie endodontyczne?

Miejsce na Twoją reklamę

Endodoncja, a więc leczenie endodontyczne czy leczenie kanałowe to jeden z popularniejszych zabiegów stomatologicznych. Przeprowadza się ją przede wszystkim w przypadku infekcji miazgi, która powstała na skutek zaawansowanej próchnicy. Endodoncja to zabieg, którego pacjenci się powszechnie boją. Dlatego spotkać się można z wieloma mitami na jego temat. Obecnie jednak większość zabiegów w zakresu endodoncji wykonywanych jest pod znieczuleniem miejscowym, a więc są bezbolesne. Ponadto leczenie kanałowe wykonywane jest coraz częściej przy pomocy specjalnych mikroskopów.

Endodoncja – charakterystyka

Endodoncja to nic innego jak leczenie kanałowe. Stosuje się je w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, martwicy miazgi, głębokich ubytków próchniczych, patologicznego starcia zębów, złamania zęba itd. Endodoncji nie należy mylić ze stomatologią zachowawczą. To bowiem dział poświęcony profilaktyce próchnicy zębów i leczeniu niewielkich ubytków próchniczych.

Narzędzia wykorzystywane w endodoncji

Obecnie w endodoncji korzysta się ze specjalnych narzędzi. Na ogół wykorzystywane są cienkie narzędzia piłująco-penetrujące. Narodziła się nowoczesna endodoncja, w której niczym nowym nie są mikroskopy operacyjne czy endometry. Dzięki mikroskopowi można łatwo zajrzeć do wnętrza kanałów korzeniowych, ocenić ich kształt i rozmiar, a także uszkodzenia ściany korzenia. Endometry z kolei są urządzeniami elektronicznymi, które służą do precyzyjnego pomiaru długości kanału korzeniowego.

Endodoncja mikroskopowa

Przede wszystkim od jakiegoś czasu rośnie popularność endodoncji mikroskopowej. Zaliczana jest ona do nowoczesnych zabiegów stomatologicznych. Specjalistyczny sprzęt pozwala na powiększenie leczonego zęba i precyzyjne oczyszczenie jego systemu kanałowego. Ma to kluczowe znaczenie dla powodzenia całej terapii. Zapewnia lepszą widoczność i skraca czas leczenia. Kanały są wypełnione szczelniej i dokładniej.

Maleje ryzyko tzw. reinfekcji. Koszt takiego leczenia nie jest jednak tani. W dużej mierze zależy od liczby kanałów zębowych. Na pewno wskazaniami do leczenia tego rodzaju jest nietypowa budowa zęba, różnego rodzaju urazy zębów czy resorpcja korzeni. W ten sposób usuwa się wkłady koronowo-korzeniowe prefabrykowane i odlewane, udrażnia wąskie kanały czy te wypełnione ćwiekiem srebrnym oraz zamyka perforacje dna komory i kanałów korzeniowych. Endodoncja pod mikroskopem jest nieoceniona wówczas, gdy zachodzi konieczność usunięcia złamanych narzędzi czy diagnostyki pęknięć dna komory zębów o wielu korzeniach.

Leczenie kanałowe krok po kroku

  1. Diagnostyka – lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Wykonuje się zdjęcie RTG, które pozwala na zapoznanie się z przebiegiem kanałów korzeniowych. Na jego podstawie można również ocenić stan kanałów.
  2. Wybór i wykonanie znieczulenia miejscowego.
  3. Opracowanie ubytku – najczęściej do infekcji miazgi dochodzi na skutek próchnicy. Lekarz musi usunąć chore tkanki zęba, w ten sposób otrzymując dostęp do jego komory.
  4. Dewitalizacja – jeśli nie doszło do całkowitego obumarcia miazgi, trzeba zatruć tkankę zębową. Kolejne etapu leczenia mają wówczas miejsce na kolejnej wizycie, na ogół po 7-14 dniach. Jednak za sprawą nowoczesnego sprzętu coraz częściej leczenie endodontyczne odbywa się w czasie jednej wizyty.
  5. Usunięcie miazgi, a więc tkanki odpowiedzialnej za ukrwienie i unerwienie – lekarz za pomocą specjalnych pilników usuwa z kanałów zęba miazgę. Przeprowadza oczyszczanie kanałów, aby usunąć miazgę i bakterie z kanalików zębowych. Potem je osusza.
  6. Wypełnienie pozbawionych miazgi kanałów – w tym przypadku stosuje się gutaperkę. To substancja plastyczna, które nie ulega resorpcji i nie rozpuszcza się pod wpływem płynów tkankowych. Dodatkowo nie przepuszcza bakterii i nie barwi zębów. To naturalna żywica, która nie drażni tkanek i jest doskonale tolerowana przez ludzki organizm. Czasami korzysta się także z uszczelniaczy, a więc materiału chemoutwardzalnego, który powstaje na bazie żywic epoksydowych z udziałem wodorotlenku wapnia.
  7. Nałożenie podkładu, a więc warstwy oddzielające kanały od plomby – potem przeprowadza się jeszcze wypełnienie zęba plombą.

Endodoncja – powikłania

Niekiedy przez kilka dni po leczeniu kanałowym na twarzy może utrzymywać się zaczerwienienie, opuchlizna czy odczuwalny może być ból. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej może świadczyć o tym, że leczenie zostało przeprowadzone w nieodpowiedni sposób. Tak dzieje się na skutek niedokładnego usunięcia miazgi czy nieprawidłowego wypełnienia kanału korzeniowego. Groźne jest ponadto złamanie w kanale zęba narzędzia czy zakażenie tkanek okołowierzchołkowych. Wówczas leczenie należy oczywiście powtórzyć. Nieprawidłowo przeprowadzenie leczenie kanałowe kończy się bowiem ekstrakcją ,a więc usunięciem zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, leczenie kanałowe wcale nie boli. W tym przypadku stosuje się bowiem odpowiednie znieczulenie. Prawdą jest jednak to, że po zakończeniu zabiegu przez kilka dni odczuwalny może być lekki dyskomfort. Można wówczas posiłkować się łagodnymi środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece. Rzadko zachodzi konieczność rozpoczęcia antybiotykoterapii doustnej. Jeśli zauważone zostaną jakiekolwiek niepokojące objawy należy od razu zgłosić się do lekarza. Mogą one świadczyć o tym, że leczenie nie zostało przeprowadzone w należyty sposób. Trzeba je wówczas powtórzyć, aby uniknąć groźnych powikłań.

Udostępnij
Miejsce na Twoją reklamę