Ćwiczysz na siłowni? Pamiętaj o stekach!
|Dla trenujących odpowiednia dieta jest równie ważna jak właściwie dobrane ćwiczenia. Gdy chodzi o budowę masy, doskonałym wyborem jest pełnowartościowe mięso wołowe. Jedzenie mięsa sprzyja rozbudowie masy mięśniowej, a tym samym pozwala na dążenie do jeszcze lepszych efektów treningów. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, warto postawić na wysokiej jakości mięso, na przykład na steki wołowe. Dlaczego warto je jeść i jak je przyrządzać, aby były smaczne?
Steki wołowe dla kulturysty – zalety wołowiny
Wołowinę jako wartościowy składnik diety kulturystów, a także innych trenujących polecają dietetycy i trenerzy. Stanowi bardzo dobrą alternatywę dla popularnego mięsa drobiowego.
Mięso wołowe wyróżnia się przede wszystkim optymalnym profilem aminokwasów – aminogramem. Zawiera duże ilości aminokwasów egzogennych, które nie są wytwarzane przez organizm człowieka i muszą być dostarczane z zewnątrz.
Dobra jakościowo wołowina dla kulturysty zawiera duże dawki leucyny, która ma duże znaczenie dla mięśni, kreatyny, która jest silną substancją o działaniu anabolicznym, a także kwasu linolowego (CLA), który wspomaga budowę masy mięśniowej i przeciwdziała nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej.
Na uwagę zasługuje także wysoki poziom witamin z grupy B, w tym witamin B12, B1 oraz B6, a także żelaza, kwasu foliowego, cynku. Mają one duże znaczenie dla prawidłowego działania organizmu.
Co ważne, wołowina nie zawiera też tak dużo kalorii, a steki wołowe zawierają najmniejszą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych na tle innych czerwonych mięs.
Zatem wołowina, a także przygotowywane z niej steki wołowe to idealna propozycja dla każdego trenującego – stanowi wartościowy element zbilansowanej diety, która wspiera dążenie do obranych celów.
Jaką wołowinę wybrać na steki?
W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje wołowiny. Warto wydać nieco więcej na mięso lepsze jakościowo, na przykład na polędwicę wołową, rostbef, antrykot.
Mięso nie powinno być nadmiernie tłuste – tłuste elementy najlepiej odkroić przed przyrządzeniem, co pozwoli na obniżenie jego kaloryczności.
Jak często powinno się jeść wołowinę?
W teorii to możliwe nawet codziennie, ale najlepiej spożywać ją kilka razy w tygodniu, stosując zamiennie z innymi mięsami.
Przepis na steka z wołowiny – prosty i szybki w wykonaniu
Przygotowanie dobrego steka z wołowiny zależne jest przede wszystkim od jakości mięsa oraz od techniki jego przyrządzenia.
Można wybrać przepis na steka z wołowiny wykorzystujący zwykłą patelnię lub jeszcze lepszą patelnię grillową, ale także można przyrządzić je na grillu. Grillowanie wołowiny zajmuje więcej czasu niż smażenie na patelni, ale pozwala na nadanie mięsu wyśmienitego aromatu.
Smażenie wołowiny wymaga odpowiedniego rozgrzania patelni. Jako tłuszcz do smażenia warto wybrać oleje, na przykład olej słonecznikowy lub rzepakowy, albo masło klarowane. Zwykłe masło szybko się spali i nie należy stosować go do smażenia na patelni.
Czas smażenia steków:
• krwiste – 1 minuta z każdej strony
• średnio wysmażone – 1,5 minuty z każdej strony
• mocno wysmażone – 2-3 minuty z każdej strony
Steki warto posolić przed smażeniem. Mięso solimy od tej strony, na której układane jest na patelni. Drugą stronę steku solimy przed przewróceniem go na patelni. Pieprz należy zastosować dopiero po ściągnięciu mięsa z patelni – w przeciwnym przypadku może się przypalić.
O czym jeszcze warto pamiętać?
• Nie powinno się smażyć mięsa, które dopiero zostało wyciągnięte z lodówki – najlepiej zaczekać około godziny od momentu wyjęcia go z lodówki do smażenia.
• W trakcie pierwszej minuty smażenia mięsa nie należy dotykać, aby zachowało swoje soki i aromaty.
• Mięsa nie należy smażyć pod przykryciem.
• Do odwracania steków najlepiej korzystać ze szczypców, a nie z widelca.
• Po usmażeniu steków warto odstawić je na kilka minut, aby były delikatniejsze i smaczniejsze.
Zatem wołowina dla kulturysty i dla każdego innego trenującego jest bardzo wartościowym składnikiem diety. Pomaga w rozbudowie masy mięśniowej, ale również wspiera redukcję tkanki tłuszczowej i dostarcza do organizmu szereg ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów.